Domowe porady

Tani czy dobry – jaki ekogroszek wybrać

Zakup opału na cały sezon grzewczy to spory wydatek. Dlatego wiele osób wybiera tani ekogroszek, licząc, że w ten sposób uda im się zaoszczędzić. Niestety często skutek jest odwrotny. Zamiast oszczędności w domowym budżecie pojawiają się dodatkowe wydatki. Opał, który miał być tani i dobry, okazał się tylko tani, kotłownia świeci pustkami, a domownicy marzną.

Co zatem brać pod uwagę kupując ekogroszek? Cenę czy jakość? Czy można kupić dobry opał nie rujnując domowego budżetu? Jak podjąć właściwą decyzję by nie żałować?

Postaw na jakość – jak znaleźć dobry ekogroszek

Szukając opału pamiętaj, że nie kupujesz jedynie kilku ton czarnych bryłek, a ciepło i komfort swoich bliskich. Dlatego nie cena, a jakość opału powinna być głównym kryterium branym pod uwagę. Skupów węgla i sklepów oferujących ekogroszek jest bardzo dużo. Każdy sprzedawca przekonuje, że to jego produkt jest najlepszy. Wybieraj tych, którzy oprócz deklaracji podają kluczowe dla jakości ekogroszku parametry. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Kaloryczność ekogroszku

Wartość opałowa określa ile energii można pozyskać z danego paliwa. Im wyższa kaloryczność tym więcej ciepła zostanie wygenerowane podczas spalania. Większa efektywność przekłada się na mniejsze zużycie opału, czyli… więcej gotówki zostaje w portfelu.

Uwaga: wartość opałowa to nie to samo co ciepło spalania. Jego wartości uwzględniają również ciepło kondensacji pary wodnej, przez co są zawyżone i nie oddają rzeczywistej „mocy” ekogroszku. Nie daj się skusić nieuczciwym sprzedawcom i zawsze sprawdzaj kaloryczność, która powinna wynosić co najmniej 24 MJ/kg.

Spiekalność ekogroszku

Ten parametr również wpływa na efektywność spalania. Ekogroszek o wysokiej spiekalności (powyżej 10 RI) daje duże ilości spieków, które wolniej się palą, powodując straty energii. Tak opał jest też niebezpieczny dla kotła i generuje duże ilości popiołu, który trzeba zutylizować.

Wilgotność

Mokry węgiel ma niższą kaloryczność, gorzej się pali jest więc mniej wydajny. Część energii, która powinna zostać wykorzystana na ogrzanie pomieszczeń zostaje bowiem zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody.

Zawartość siarki i popiołu

Wytwarzany podczas spalania ekogroszku dwutlenek siarki jest szkodliwy dla środowiska oraz dla pieca. Dlatego wybieraj opał o jak najniższej zawartości siarki (poniżej 0,5%)  oraz popiołu (poniżej 10%).

Rozmiar ekogroszku

Dobrej jakości ekogroszek powinien mieć odpowiednie uziarnienie, odpowiadające wymaganiom stawianym przez producentów pieców. Tylko taki opał umożliwia efektywne spalanie w nowoczesnych piecach klasy 5, o wysokiej wydajności i niskiej emisyjności. Słabej jakości ekogroszek często zawiera duże ilości podziarna, które zmniejszają efektywność spalania i emitują duże ilości pyłu.

Uczciwy sprzedawca, czy to w skupie stacjonarnym czy w sklepie internetowym powinien udostępniać informacje na temat kluczowych parametrów sprzedawanego opału. Jeśli tego nie robi – lepiej omijać go z daleka.

Tani (nie) znaczy zły – jak znaleźć dobry i tani ekogroszek

Wiesz już jak kupić dobry ekogroszek, ale czy można znaleźć dobry i tani opał? Tak, wbrew pozorom te dwie kwestie wcale się nie wykluczają.

Kupuj opał z importu

Opał importowany z Rosji jest nie tylko tańszy od tego pochodzącego z polskich kopalń, ale ma też lepsze parametry. Dlatego jeśli chcesz znaleźć dobry opał w dobrej cenie szukaj sprzedawców, którzy oferują ekogroszek syberyjski.

Kupuj przez Internet

Kupując ekogroszek w sklepie internetowym zapłacisz mniej. Oszczędzisz nie tylko na samym produkcie, ale i transporcie, bo większość sklepów oferuje darmową dostawę. Oszczędzisz też czas na jeżdżenie od skupu do skupu. Oferty sprzedawców możesz porównywać bez wychodzenia z domu, masz więc większą szansę na znalezienie dobrego ekogroszku w atrakcyjnej cenie. 

Kupuj poza sezonem

Choć latem nikt nie myśli o zakupie opału właśnie wtedy jest na to najlepszy czas. Popyt jest dużo mniejszy, sprzedawcy kuszą atrakcyjnymi promocjami i rabatami. Do tego kupując opał latem masz gwarancję, że będzie suchy, a odpowiednio przechowywany zachowa swoje właściwości aż do zimy.

Kupuj palety mieszane

To dobry sposób by zaoszczędzić przy zakupie opału. Im mocniejszy ekogroszek tym jego cena będzie wyższa. Wygeneruje on co prawda więcej ciepła, ale nie zawsze zostanie ono do końca wykorzystane. Mocny ekogroszek, o najwyższej kaloryczności sprawdzi się w bardzo chłodne dni. Przy wyższych temperaturach lepiej palić ekogroszkiem o mniejszej wartości opałowej – zapewni odpowiednią temperaturę w domu, a jest tańszy.

Sprawdź co jeszcze wpływa na cenę opału i gdzie kupić tani ekogroszek: https://grzejemnieto.pl/

Kupuj u sprawdzonego sprzedawcy

Niska cena i wysoka jakość opału wcale się nie wykluczają. Ważne by znaleźć uczciwego sprzedawcę, który zaoferuje opał z dobrym stosunkiem ceny do jakości. Kupując ekogroszek na ten czy kolejny sezon sprawdź ofertę firmy Grzeje Mnie To. Znajdziesz u nich dobrej jakości ekogroszek, w atrakcyjnej cenie. Sklep oferuje również możliwość zakup palet mieszanych i darmową dostawę na terenie całego kraju.