Dom dla rodziny

Urządzanie mieszkania – samodzielnie czy z architektem?

Nabycie własnego mieszkania jest z całą pewnością jedną z największych inwestycji finansowych w życiu. Nic dziwnego, że nieruchomość, w której będziemy na co dzień funkcjonować, chcemy urządzić wręcz idealnie. Liczy się własny styl, gust, preferencje w zakresie komfortu, ale też nowoczesne rozwiązania i światowe trendy mody. Jak wykończyć własne „cztery kąty”? Samodzielnie, a może podjąć w tym celu współpracę z profesjonalnym architektem?

Co mówią statystyki?

Połowa osób, które zdecydowały się kupić mieszkanie, korzysta z porad specjalistów, takich jak architekt. Białystok, Kraków, Warszawa, lokalizacja tak naprawdę nie ma znaczenia, bo tendencje są wszędzie jednakowe. Dlaczego decydujemy się na zatrudnienie architekta, skoro to my wiemy najlepiej, jak chcemy mieszkać?

Przede wszystkim to projektant zna obecne trendy i potrafi je praktycznie wykorzystać. Co więcej, to on zajmuje się formalnościami, zamówieniami i wykonaniem, dając inwestorowi czas wolny – nie każdy ma wolną chwilę, by poświęcić się urządzaniu mieszkania samodzielnie. Pamiętajmy również, że taka współpraca nie jest droga, a nierzadko czerpie się z niej ogrom korzyści, także finansowych. To przecież architekci nierzadko mają wypracowane rabaty i zniżki cenowe, z których nie mógłby skorzystać indywidualny inwestor.

Kiedy korzystać z pomocy architekta?

Wspomnieliśmy już, że nie każdy ma czas, by wykańczać własne „M” samodzielnie – wtedy architekt sprawdza się idealnie. Co więcej, to również opcja dla ludzi, którzy nie do końca mają sprecyzowane potrzeby, a ogromna liczba dostępnych na rynku elementów wyposażenia mieszkań sprawia, że nie wiadomo na co tak naprawdę się zdecydować. Architekt pomoże więc zestawić najlepsze rozwiązania, by mieszkania były urządzone funkcjonalnie i wedle indywidualnych preferencji.

Co więcej, to oni wykorzystają dosłownie każdy centymetr powierzchni, dzięki czemu cała przestrzeń jest idealnie zaplanowana. Kto powinien wykańczać mieszkania samodzielnie? Na pewno jest to łatwiejsze zadanie dla tych, którzy kupili nieruchomość na rynku pierwotnym. Puste mieszkanie w stanie surowym urządza się znacznie łatwiej. Ponadto, dzisiaj deweloperzy rzeczywiście stawiają na jakość, więc przestrzeń do aranżacji jest po prostu bardziej praktyczna i lepiej wykonana, bez jakichkolwiek mankamentów.