Domowe porady

Jak dobrać tapety ścienne do aranżacji mieszkania?

Tapety ścienne od wielu lat goszczą w domach i mieszkaniach na całym świecie. Ich dowolność wzoru czy koloru wpływa na wyobraźnię projektantów wnętrz i tych, którzy własnymi siłami starają się stworzyć w mieszkaniu przytulne, eleganckie i przyjemne miejsce do życia. Jak wybrać tapetę idealną dla siebie pod kątem dopasowania do aranżacji całych pomieszczeń?

Nowoczesny salon z tapetą wpisującą się w jego styl

Salon jest zazwyczaj najbardziej bogato dekorowaną częścią mieszkania. Nic w tym dziwnego – to w nim przyjmuje się gości czy spędza leniwe wieczory po ciężkim dniu w towarzystwie najbliższych. Żeby wiedzieć, jakie tapety kraków wybrać, aby konkretny salon po ich przyklejeniu do ścian wyglądał elegancko i spójnie, warto najpierw zastanowić się nad tym, w jakim stylu jest lub ma być cała reszta aranżacji tego pomieszczenia.

W salonie, w którym dominuje nowoczesny i minimalistyczny styl, najlepiej sprawdzają się jednolite kolorystycznie tapety ścienne. Niektóre z nich przedstawiają naturalną fakturę różnego rodzaju materiałów, co dodaje surowego wyglądu całemu wnętrzu. Aktualnie w świecie wystroju wnętrz surowość wymienia się zwykle bardzo blisko elegancji, a prostota wykonania wygląda zwykle nadzwyczaj schludnie.

W salonach, w których wystrój opiera się na bardziej klasycznych zasadach aranżacji, częściej wybiera się tapety ścienne wzbogacane różnego rodzaju wzorami. Ich motyw może być naprawdę bardzo różny – jedne to fantazyjne wzory dekoracyjne, inne motywy roślinne, a jeszcze inne mogą przedstawiać rysunki lub faktury. Przy ich zakupie warto pamiętać w zasadzie o jednej szczególnie ważnej zasadzie. Decydując się na wzorzystą tapetę, dobrze jest delikatnie stonować odważne wzory i kolory, aby całe pomieszczenie nie stało się zbyt krzykliwe w odbiorze. Można to zrobić przez oklejenie tapetą tylko części salonu, lub na przykład doborem jedynie delikatnych dodatków i mebli.

Czy sypialnia to miejsce na stonowane tapety?

Tapety ścienne do sypialni występują w bardzo wielu różnych wzorach i kolorach, jednak nadal bardzo łatwo spotkać się ze stwierdzeniem, że do pomieszczenia tego najbardziej pasują jedynie stonowane tapety. Rzeczywiście pastelowe i delikatne odcienie są częstym wyborem do sypialni, które mają pozostać schludne, proste i przytulne. Popularne wzory to między innymi delikatne motywy roślinne i kwiatowe. Róże, pąki i pnącza często odbierane są jako uspokajające i dodające uroku całej sypialni.

Warto jednak pamiętać, że w najmodniejszych aranżacjach coraz częściej spotkać się można z kontrastami i ciemnymi, odważnymi odcieniami, również w sypialniach. Nierzadko są to połączenia dwóch kolorów, wzbogacone czasami wzorem, który pojawić może się na przykład na tapecie. Szukając takiego właśnie wzoru, warto zajrzeć na stronę pieknetapety.pl. Duży wybór to nie tylko możliwość znalezienia tapety idealnej dla siebie, ale także szansa inspiracji do stworzenia niepowtarzalnej aranżacji we własnym domu.