Dom dla rodziny

10 najlepszych zimozielonych krzewów do ogrodu

Zimozielone krzewy zapewniają trwałą strukturę ogrodu i całoroczne zainteresowanie.

Niektóre mają piękne kwiaty lub są bardzo pachnące zimą, gdy niewiele więcej dookoła rośnie, a niektóre mają barwne i kolorowe liście – idealnie w okresie zimowym. Zimozielone krzewy zazwyczaj rosną osobno lub w formie żywopłotu.

Do wyboru jest mnóstwo zimozielonych krzewów, więc oto inspiracja w naszej ofercie dziesięciu najlepszych zimozielonych krzewów będących łatwymi w uprawie.

Wawrzynek, czyli Daphne

Rośliny Daphne są bardzo lubiane ze względu na małe, ale niezwykle pachnące kwiaty, które pojawiają się zimą i wczesną wiosną, kiedy niewiele więcej w ogrodzie rośnie. Dostępne są odmiany liściaste i barwne, takie jak Daphne odora „Aureomarginata”, która ma zaokrąglony zwarty pokrój i atrakcyjne błyszczące liście o żółtych krawędziach. Daphne to wspaniały mały zimozielony krzew do ogrodu. Uprawiać Daphne w słonecznych lub częściowo zacienionych granicach mieszanych, leśnych ogrodach i ogrodach skalnych.

Bukszpan, czyli Buxus

Bukszpan (Buxus) to kompaktowy i wszechstronny zimozielony krzew. Rośliny skrzyniowe doskonale nadają się do przycinania w małych, formalnych żywopłotach, które można wykorzystać do obcinania warzyw lub klombów, lub spróbować stworzyć własny wyszukany pojemnik na skrzynki! Jest tolerancyjny w głębokim cieniu, świetnie nadaje się do niezgrabnych plam bezsłonecznych lub do uprawy pod wysokimi drzewami. Bukszpan może być również używane do topiary, na ziemi lub uprawiane w pojemnikach na patio. Rośnie w dobrze osuszonej glebie w częściowym lub pełnym cieniu, ale utrzymuj wilgotną glebę, jeśli rośnie pole w pełnym słońcu.

Fatsja japonica

Fatsja japonica to wszechstronny krzew o dużych, błyszczących liściach w kształcie dłoni, uniesionych na grubych, pionowych łodygach. Ten architektoniczny krzew jest zaskakująco wytrzymały i dobrze radzi sobie z warunkami przybrzeżnymi i zacienionymi obszarami ogrodu. Rośliny Fatsia przyciągają wzrok na brzegach lub dużych pojemnikach na patio.

Lawenda

Bardzo lubiany krzew, uprawiany na pachnące letnie kwiaty i pachnące srebrno-zielone liście. Kwitnący w odcieniach fioletu, bzu lub różu, ten wytrzymały krzew jest wszechstronny; od obrzeży po żywopłoty i granice do pojemników na patio – każdy ogród powinien mieć lawendę! Kwiaty są bardzo atrakcyjne dla pszczół i motyli, a dzięki ich śródziemnomorskiemu pochodzeniu rośliny lawendy mają dobrą tolerancję na suszę, radząc sobie dobrze z lekkimi, piaszczystymi glebami. Spróbuj wyciąć kwiaty lawendy na wazonie w domu lub posypać ciasta!

Aukuba japońska

Jeden z najtwardszych krzewów! Aukuby to popularne zimozielone krzewy cenione za tolerancję na pełny cień, suche gleby, zanieczyszczenia i słone warunki przybrzeżne. Dostępne są odmiany liściaste, ale najbardziej popularne są plamiste żółte odmiany, które dają początek wspólnej nazwie „Spotted Laurel”. Liście są zazwyczaj dość duże, skórzaste i błyszczące, dzięki czemu są przydatne do uzyskania tropikalnego wyglądu. Jesienne rośliny wytwarzają jasne czerwone jagody, jeśli w pobliżu zasadzi się mężczyzna. Uprawiaj Aucuba jako rośliny okazowe, na żywopłoty lub w trudnych, mocno zacienionych zakątkach ogrodu, aby uzyskać doskonały kontrast z innymi roślinami i kwiatami liści.

Kamelia

Klasyczny wiosenny krzew pochodzący z lasów Azji. Kamelie są popularne ze względu na błyszczące, ciemnozielone liście i obfitość dużych, efektownych kwiatów na początku roku. Ich kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne i występują w różnych kolorach od różowego do czerwonego, aż po żółty lub biały. Chociaż naturalnie duże krzewy, dostępne są odmiany karłowate. Są to eleganckie krzewy, idealne do mieszanych systemów sadzenia lub jako krzewy okazowe w granicach i ogrody leśne z częściowym lub pstrokatym cieniem. Potrzebują kwaśnej gleby, więc jeśli twoja gleba jest obojętna lub zasadowa, hoduj kamelie w dużych pojemnikach na patio wypełnionych mieszanką kompostu wrzosowatego i kompostu na bazie gleby.

Trzmielina

Odmiany Euonymus fortunei (trzmielina) są wszechstronnymi, mało wymagającymi, wiecznie zielonymi krzewami o wielu zastosowaniach i tolerancji na słabe gleby, warunki przybrzeżne i cień. Krzewy trzmieliny mogą być uprawiane jako wiecznie zielone pokrycie ziemi lub wyszkolone do wspinania się na ścianę i dobrze tolerować północne ściany. Będą również rosły jako żywopłoty lub wolno stojące krzewy w granicach ogrodu i pojemnikach. Dzięki różnym barwom liści, odmiany Euonymus fortunei są fantastyczne dla dodania zimowego koloru do ogrodu.

Mahonia pospolita

Rośliny Mahonia mają formę architektoniczną i błyszczące, kolczaste liście, podobne do ostrokrzewu. Są cenione za późną zimę i wiosenne kwiaty, które są jasnożółte i bardzo pachnące. Kwiaty mahoniowe są noszone na długich, eleganckich gałęziach lub w gromadach na końcach gałęzi, tworząc charakterystyczny i efektowny wyświetlacz, gdy duża część ogrodu jest nadal w stanie uśpienia. Dobrze radząc sobie z warunkami przybrzeżnymi, gliniastymi glebami i cienistym odcieniem Mahonia stanowi bezkonkurencyjny, bezobsługowy dodatek do granic krzewów i ogrodów leśnych.

Głogownik Frasera

Głogownik jest twardym, wszechstronnym krzewem, najpopularniejszą odmianą jest Photinia x fraseri „Red Robin”, której błyszczące liście są jasne, gdy są młode, stopniowo zmieniając się na brązowo-zielone do ciemnozielonych. Głogownik rośnie dobrze na słonecznych granicach, jako okazy krzewów w dużych pojemnikach na patio lub jako żywopłot, dla których Głogownik Frasera jest idealna.

Ostrokrzew

Dobrze znany zimozielony krzew o błyszczących, ciemnozielonych liściach, które mogą być kolczaste lub gładkie. Najbardziej znany ze swoich klasycznych ciemnozielonych liści i czerwonych jagód na Boże Narodzenie, istnieje wiele różnorodnych form Holly, które tworzą znakomite rośliny w ogrodzie lub jako część mieszanej granicy. Holly tworzy również fantastyczny gęsty żywopłot, dla którego Ilex aquifolium jest dobrym gatunkiem do wykorzystania. Wiosenne kwiaty są bardzo atrakcyjne dla pszczół, po których następują czerwone lub żółte jagody na żeńskich roślinach, jeśli w pobliżu posadzi się męskiego partnera zapylania. Jagody są dobrym źródłem pokarmu zimowego dla ptaków. Tolerancyjny w trudnych warunkach, ten twardy krzew zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie.

Jeden komentarz do “10 najlepszych zimozielonych krzewów do ogrodu

  • Jagody są dobrym źródłem pokarmu zimowego dla ptaków. Tolerancyjny w trudnych warunkach, ten twardy krzew zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie.

Możliwość komentowania została wyłączona.