Sufity napinane, rozwiązanie dla domu
Jeśli chcesz, by Twój dom/mieszkanie wyglądało wyjątkowo, zdecyduj się na sufit napinany! Jest to bardzo oryginalny pomysł na wykończenie. Z wyglądu przypomina naciągniętą tkaninę. Kolor możesz wybrać w zasadzie każdy, a do tego jedną z jego dwóch odsłon: matowy, bądź z połyskiem. Jeśli się zdecydujesz, może być wykonany, na podstawie zdjęcia lub grafiki.
Czym jest sufit napinany?
Sufit napinany, zwany także naciąganym, jest to fragment elastycznego materiału, który zostaje rozpostarty, na specjalnie do tego celu przygotowanej konstrukcji, a następnie zostaje przez nią nagrzewany i rozciągany. Montaż trwa zaledwie chwilę – jest to od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od jego wielkości, a sprzęt do jego przymocowania mieści się w niewielkiej torbie. Wykonuje się go na zamówienie, mierząc wcześniej wnętrze i tworząc pod ten metraż instalację. Mierzy się wszystkie przekątne pomieszczenia, ale także ściany.Robi się tak ze względu na nierównoległość ścian, która występuje dość często. Te dane posłużą do tego, by w specjalnych programie wykonać, po ich wcześniejszym wprowadzeniu, zrzut pomieszczenia. Materiał, z którego powstanie sufit, jest tworzony kilka tygodni. Musi być skrupulatnie powycinany i obszyty po obwodzie zaczepami gumowymi – nazywanymi harpunami. Następnie robi się stelaż, na którym zostanie on zamontowany. Wykonany jest z aluminiowych listw, które zostaną obwodowo zainstalowane na ścianach. Samo podwieszanie rozpoczynamy dokładnie według instrukcji producenta i jeden fałszywy ruch, może zniszczyć nasze marzenia.
Według wytycznych mocujemy klamry do rogów w pomieszczeniu. Teraz rozpocznie się podwieszanie. Zaczynamy w ściśle ustalonym miejscu, a potem po przekątnej w rogu, następnym rogu, a potem po znów po przekątnej. Robimy tak, aż do momentu, w którym cały sufit wisi na klamrach. Potem już tylko nagrzewacz gazowy sprawia, iż temperatura wzrasta, a materiał dzięki temu zwiększa swoją objętość. Z łatwością wpina go się wtedy w ścienne listwy. Do tego celu, a także, by nie zniszczyć efektów naszej pracy, używa się do tego specjalnie wyprofilowanego narzędzia. Montuje się listwy maskujący, tak by owady i kurz, nie przedostawały się pomiędzy podwieszany sufit a strop budynku.
Zalety montażu sufitu napinanego
Ma swoje zalety. Pomimo tego, że wygląda fantastycznie, szybko się go montuje, w przeciwieństwie do sufitu podwieszanego, którego popularność nie spada. Jest także ognioodporny, wodoodporny, łatwo się go czyści, nie jest jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem, a więc zaskoczenie i zaczarowanie nim odwiedzających nasz przybytek- murowane!Jeśli odpowiednio dobierzemy jego kolor (kolor folii PCV, z której jest wykonany), możemy optycznie powiększyć dość niewielkie pomieszczenie. Wtedy stosuje się sufit napinany tzn. odbijający światło. Może on pełnić także funkcję maskującą! Sposobów wykorzystania ma tyle, ile ludzi pomysłów na nie. Od dyskretnego schowania odpadającego tynku, niemile dla oka wystających rur, zabrudzeń, aż po instalacje typu: nagłośnienie, klimatyzacja, czujki, alarmy.Decydując się na sufit napinany, mamy w mieszkaniu kolejny plus. Mianowicie dzięki niemu dźwięk staje się czysty, milszy dla uszu, a również wyraźniejszy. Jego obecność ma też wpływ na oświetlenie pomieszczenia, jeśli zdecydujemy się go podświetlić, to uraczy nas miłym dla oka, miękkim i rozproszonym światłem. Idealna opcja, dla osób, które nie lubią górnych świateł ze względu na intensywność świecenia, rażącą w oczy.
Według wytycznych mocujemy klamry do rogów w pomieszczeniu. Teraz rozpocznie się podwieszanie. Zaczynamy w ściśle ustalonym miejscu, a potem po przekątnej w rogu, następnym rogu, a potem po znów po przekątnej. Robimy tak, aż do momentu, w którym cały sufit wisi na klamrach.