Dom dla rodziny

Co warto sprawdzić przy zakupie domu z rynku pierwotnego?

Zakup gotowej inwestycji od dewelopera pozwala szybko spełnić marzenie o posiadaniu własnego domu. Co warto sprawdzić przy zakupie domu z rynku pierwotnego, aby mieć pewność dobrze podjętej decyzji i uniknąć przykrych niespodzianek?

Zakup domu z rynku pierwotnego pozwala zaoszczędzić czas i nakład pracy niezbędne podczas budowy na własną rękę. To deweloper odpowiada za cały proces od rozpoczęcia budowy, aż do odbioru budynku, co z jednej strony jest dużą wygodą dla kupującego, a z drugiej wymaga pewnej dociekliwości, aby mieć pewność, że oferta spełnia nasze oczekiwania i niczym nas nie zaskoczy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera

Po podjęciu decyzji o zakupie domu z rynku pierwotnego podstawą jest sprawdzenie wiarygodności danego dewelopera. Warto zacząć od poszukania opinii na temat inwestora w sieci. Informacje możemy zdobyć również w Polskiej Wywiadowni Gospodarczej oraz Polskim Związku Firm Deweloperskich. Dobrym sposobem jest również wyszukanie wcześniej zrealizowanych inwestycji w innych lokalizacjach.

Informacje o nieruchomości

Deweloper ma obowiązek zapewnienia nam wglądu do wizualizacji inwestycji, informacji na temat materiałów oraz harmonogramie prac. Warto dopytać się również o plan zagospodarowanie przestrzeni w najbliższym sąsiedztwie nieruchomości. Może okazać się, że strefa zabudowy mieszkalnej kończy się za naszym płotem, a dalej zaczynają się zabudowanie przemysłowe. Wiedza na temat otoczenia osiedla pozwoli nam na właściwą ocenę atrakcyjności danej lokalizacji.

Umowa deweloperska

Przy zakupie domu z rynku pierwotnego trzeba podpisać umowę przedwstępną precyzowaną przez ustawę deweloperską, która zabezpiecza prawa nabywcy w relacji z firmą deweloperską. Podpisując umowę, warto upewnić się, że obejmuje ona takie punkty jak rachunek powierniczy, prawo do odstąpienia od umowy, warunki odbioru technicznego, a także nakłada na dewelopera obowiązek informacyjny dotyczący postępu prac.

Warunki odbioru technicznego

Precyzują prawo nabywcy do dokonania odbioru technicznego nieruchomości. Warto zwrócić na uwagę obecność tego punktu w umowie przedwstępnej, ponieważ daje nam on prawo do weryfikacji czy dom został zbudowany w zgodzie ze specyfikacją techniczną wynikającą z dokumentacji. Po dokonaniu audytu można przystąpić do podpisania właściwej umowy, pamiętając o tym, aby zweryfikować ją z prawnikiem oraz sprawdzić zgodność z umową przedwstępną.

Zakup domu z rynku pierwotnego

Zakup domu od dewelopera to wygodne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Podejmując decyzję o zakupie domu,  warto zwrócić uwagę na rzetelność wybranej firmy oraz jakość wcześniejszych inwestycji. Zakup domu z rynku pierwotnego to nie tylko uproszczona procedura, ale też szansa na dom w atrakcyjnej lokalizacji. Nowe domy w Warszawie to przykład na to, że inwestycje deweloperskie łączą w sobie atuty wynikające z możliwości mieszkania w domu z dobrą komunikacją oraz bezpiecznym sąsiedztwem.