Domowe porady

Czy gryzonie mogą zniszczyć piankę PUR?

Każdy inwestor, który staje przed wyborem materiału izolacyjnego, zwraca szczególną uwagę na jego trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Zarówno powszechnie stosowana wełna mineralna, jak i styropian fasadowy są atrakcyjnym środowiskiem dla gryzoni takich jak myszy polne, szczury bądź kuny. Zdarza się nawet, że materiały te stają się miejscem bytowania niebezpiecznych owadów – os lub szerszeni. Jak prezentuje się piana PUR? Czy mysz wygryzie piankę?

Pianka PUR a gryzonie – dlaczego szkodniki nie lubią poliuretanu?

Natryskowa piana poliuretanowa to jeden z najbardziej skutecznych materiałów termoizolacyjnych. Bezspoinowa struktura sprawia, że materiał nie przejawia tendencji do osuwania się lub przemieszczania wraz z upływem czasu. Dzięki temu w warstwie dociepleniowej nie tworzą się tzw. mostki termiczne (inaczej mostki cieplne), czyli miejsca w warstwie izolacyjnej, w których następuje utrata ciepła.

Mostki cieplne mogą również prowadzić do zagnieżdżania się w warstwie termicznej gryzoni lub owadów. Usterki te powstają w wyniku:

  • nieprawidłowego montażu,
  • użycia niedopasowanej technologii,
  • złego przylegania materiałów do siebie nawzajem.

Na szczęście, montaż natryskowy piany PUR umożliwia niezwykle precyzyjną i szczelną aplikację nawet przy nietypowej konstrukcji dachu czy licznych skosach oraz wnękach.

Ocieplanie pianką a kuna, szczury lub myszy. Gdzie można stosować natrysk?

Piana poliuretanowa jest powszechnie stosowana zarówno w prywatnych domach czy mieszkaniach, jak i budynkach gospodarczych lub usługowych m.in. halach ogrodów zoologicznych, pomieszczeniach rolniczych, przechowalniach warzyw i owoców oraz obiektach inwentarskich. Wymienione budynki są narażone na częste wizyty gryzoni.

Te jednak nie lubią piany poliuretanowej. Ponadto piana zwiększa swoją objętość podczas aplikacji i szczelnie wypełnia każdy zakamarek, tworząc trudną do pokonania zaporę. Myszy, szczury oraz kuny lubią natomiast niszczyć warstwę izolacyjną wykonaną tradycyjnymi materiałami – wełną lub styropianem – i budować sobie gniazda w jej wnętrzu.

Warto podkreślić, że piana poliuretanowa zawiera technologię hamującą rozwój niebezpiecznych grzybów i pleśni, a także jest materiałem bezpyłowym – wszystko to sprawia, że we wnętrzu ocieplonego domu panuje zdrowy mikroklimat z idealnym poziomem wilgotności i środowiskiem bezpiecznym dla alergików.

piana PUR a gryzonie

Pianka PUR a gryzonie – postaw na autoryzowanych wykonawców

Aby mieć gwarancję, że wszystkie wymienione właściwości izolacji termicznej pianą PUR zostaną spełnione, należy postawić na doświadczonego i profesjonalnego wykonawcę. Marka Crossin Insulations oferuje szeroką gamę produktów – https://crossin.pcc.eu/produkty/, stworzonych w oparciu o najnowocześniejsze technologie.

System ociepleń pianą PUR to idealne rozwiązanie chroniące budynki przed szkodliwym działaniem gryzoni oraz insektów. Warto podkreślić, że eksperci Crossin współpracują jedynie z autoryzowanymi wykonawcami – https://crossin.pcc.eu/awin/, co daje pewne i sprawdzone efekty na wiele lat. Wejdź na stronę marki i umów się na bezpłatną wycenę już teraz.