Informacje

Sklejki antypoślizgowe – zastosowanie i funkcje

Sklejka jest to cienki materiał kompozytowy, tańszy od litego drewna i posiadający szereg praktycznych właściwości. Sklejka dostępna jest w różnych wariantach, a jednym z nich jest wersja antypoślizgowa. Gdzie można ją wykorzystać?

Jak powstaje sklejka antypoślizgowa?

Sklejkę tego typu produkuje się z nieparzystej liczby fornirów i następnie pokrywa warstwą filmu fenolowego. Na powierzchni sklejki znajduje się wytłoczony wzór siatki drucianej, co sprawia, że sklejka zyskuje antypoślizgowe właściwości. W sprzedaży, na przykład na Siekierki.com.pl, dostępne są także sklejki, które na obu stronach posiadają odbity wzór antypoślizgowy.

Sklejka z takim wykończeniem jest bardzo wytrzymała, twarda i odporna na ścieranie. Nie niszczy jej kontakt z wilgocią i różnego rodzaju chemikaliami, do tego łatwo ją wyczyścić i przywrócić pierwotny wygląd

Antypoślizgowa sklejka może mieć różne parametry, dlatego przed wyborem konkretnego materiału należy przeczytać jego specyfikację. Warto szukać sklejki posiadającej atesty jakości i bezpieczeństwa, wtedy klient ma pewność, że sklejka rzeczywiście ma deklarowane przez producenta właściwości.

Gdzie można ją stosować?

Sklejka antypoślizgowa jest powszechnie wykorzystywana w budownictwie, do budowy szalunku oraz produkcji prefabrykatów betonowych. Wykańcza się nią podesty, służy jako podłoże do rusztowań, sprawdza się przy budowie ścian oraz sufitów. Można z niej stworzyć elewację budynku, a nawet wykończyć wnętrza. Jest to także praktyczny materiał do zabezpieczania placów zabaw, ponieważ skutecznie zapobiega poślizgnięciom i bolesnym upadkom.

Kolejny obszar to transport i motoryzacja. Sklejki antypoślizgowe służą do wykończenia podłogi pojazdu oraz dodatkowego zabezpieczenia dla towarów znajdujących się w ładowni. Są także specjalne sklejki do wykańczania ścian bocznych przestrzeni ładunkowej, a materiał ten stosowany może być nawet w kontenerach do transportu morskiego.

Sklejka jest materiałem wytrzymałym, ale zarazem bardzo lekkim, dlatego idealnie się nadaje do zabezpieczania powierzchni ładunkowej – nie jest na tyle gruba, by znacząco pomniejszyć ładowność kabiny, i nie obciąża zbyt mocno pojazdu, więc wciąż da się nim przewieźć dużą ilość towaru.