InformacjeMałe mieszkanie

Czy warto kupić mieszkanie w czasach pandemii?

W dobie pandemii, trudno o inwestycje, które zagwarantują pewny zysk. Problemem dla inwestorów są też lokaty, których oprocentowanie często jest o wiele niższe od stopy inflacji. Czy dobrą alternatywą w tych ciężkich czasach może okazać się zakup nieruchomości?

Ceny mieszkań są względnie stabilne

Na początku pandemii wydawało się, że prędzej czy później rynek nieruchomości zacznie iść w dół. Kryzys po kolei dotykał wszystkie branże, dlatego też spodziewano się znacznej obniżki cen. Wielu inwestorów patrząc perspektywicznie wstrzymywało się z zakupem mieszkań, czekając na lepsze okazje. Kiedy popyt zaczął maleć, na rynku rzeczywiście zauważalny był spadek cen, natomiast ten nie był tak duży, jak można było się tego spodziewać.

Żeby zapobiec sytuacji, w której rynek mógłby się całkowicie załamać, wielu deweloperów postanowiło ograniczyć podaż. W ten sposób ceny pozostawały na względnie stałym poziomie. Inwestorzy widząc, że rynek ma się całkiem dobrze, coraz częściej decydowali się na zakup nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach, czego potwierdzeniem jest popularność frazy nowe mieszkania Zielona Góra.

W czasach pandemii problemem dla inwestorów mogą być nie tyle niestabilne ceny, co spadający popyt na wynajem długoterminowy. Mając problemy w pracy, wiele osób rezygnowało i wciąż rezygnuje z wynajmowania mieszkania. To dotyczy również studentów, którzy ze względu na naukę zdalną nie mają potrzeby wynajmować mieszkania w pobliżu uczelni. To nie oznacza jednak, że trudno znaleźć najemcę. Wystarczy kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji. Trzeba jednak pogodzić się z tym, że ceny wynajmu są obecnie nieco niższe niż miało to miejsce dotychczas.

Do zakupu zachęcają też niskie stopy procentowe

Tak jak już wspomnieliśmy, mimo szerzącej się pandemii koronawirusa, ceny mieszkań utrzymują się na względnie stałym poziomie, co sprawia, że zakup mieszkania czy innego lokalu wydaje się być dobrą lokatą nawet w czasach kryzysu. Stabilne ceny zachęcają do zakupu nieruchomości w szczególności inwestorów. Co może przekonać osoby, które szukają mieszkania na użytek własny? Przede wszystkim niskie stopy procentowe, dzięki którym koszty kredytu hipotecznego są obecnie dużo niższe niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej to dla nabywców spora okazja do tego, żeby zaciągnąć kredyt przy obniżonym oprocentowaniu. Jeśli komuś podobają się nowe mieszkania w Zielonej Górze i planuje zakup nieruchomości na kredyt, wydaje się, że lepszej okazji może już nie być. Na tak niskim poziome stopy procentowe nie były od dawna.

W tym miejscu warto wspomnieć, że na obniżce stóp procentowych zyskali również ci, którzy kupili mieszkanie na kredyt jeszcze przed pandemią. Jeśli hipoteka ma zmienne oprocentowanie, w przypadku obniżki stóp procentowych, maleje też oprocentowanie kredytu. Osoby, które zdecydują się na zakup nieruchomości na kredyt teraz, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że stopy z czasem mogą pójść w górę, co również przełoży się na wzrost kosztów zobowiązania.