Informacje

Wytrzymałość hali stalowej – od czego zależy?

Hala stalowa to konstrukcja solidna i wytrzymała, która jeśli zostanie odpowiednio przygotowana będzie służyła przez wiele lat. Jest to inwestycja długoterminowa, dlatego warto zwrócić uwagę na sposób jej wykonania oraz komponenty wykorzystane podczas budowy. Od czego zależy wytrzymałość hal stalowych? Ma co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę?

Krok pierwszy, wybór wykonawcy

Szukając odpowiedniej firmy warto zwrócić uwagę, aby zajmowała się ona zarówno projektowaniem i obsługą formalno-prawna, jak też montażem. Kompleksowa obsługa w wielu przypadkach jest dużą zaletą, pozwala usprawnić cały proces działania.

Warto dodać, że hale stalowe to rozwiązania coraz bardziej popularne, ze względu na liczne atuty. Najczęściej wymienia się koszt budowy obiektu oraz czas, niezbędny do jego wzniesienia. Ponadto hale stalowe mogą powstać w oparciu właściwie o dowolną bryłę geometryczną. Hale znajdują zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. To doskonały sposób na przygotowanie hali magazynowej, sportowej czy produkcyjnej, a także wielu innych. Hale produkcyjne, magazynowe itp. to inwestycja na lata, dlatego warto dokładnie poznać ofertę, doświadczenie i opinie wykonawcy.

Elementy konstrukcji

Wytrzymałość hali zależy w dużym stopniu od doświadczenia posiadanego przez firmę, która zajmuje się wykonaniem zlecenia. Równie ważne są także komponenty, z których wykonana została cała konstrukcja. Budowa odbywa się w oparciu o prefabrykaty, czyli gotowe elementy, które przewożone są na plac budowy, a następnie składane w miejscu docelowym. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że do projektowania wykorzystywana jest najnowocześniejsza technologia, dzięki czemu poszczególne komponenty są trwałe i solidne. Zastosowanie najlepszych elementów konstrukcyjnych to tylko jeden z aspektów decydujących o trwałości konstrukcji. Równie ważną kwestią jest jej odpowiednie zabezpieczenie, dopasowanymi preparatami antykorozyjnymi. Ich dobór zależy od rodzaju powierzchni. Możliwe jest wykonanie ocynku (np. szkieletu dachu), pokrycie konstrukcji dopasowaną do podłoża powłoką malarską (jeżeli zostanie nałożona warstwa o odpowiedniej grubości).

Montaż hali

Wytrzymałość hali stalowej zależy także od jej poprawnego montażu. Zanim prefabrykaty zostaną dostarczone na plac budowy konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Aby cała konstrukcja była stabilna niezbędne jest wyrównanie terenu, a także wykonanie fundamentów oraz instalacja belek podwalinowych. Gdy fundamenty są już gotowe, należy przytwierdzić do nich konstrukcję stalową. Montaż konstrukcji rozpoczyna się od wykonania głównej ramy, poprzez przytwierdzenie słupów stalowych, a następnie rygli dachowych, usztywnień wiatrowych i słupy drugorzędne. Ostatnim elementem jest montaż obudowy. Elementy wykorzystane do budowy hali łączone są ze sobą przy pomocy solidnych i wytrzymałych śrub, które sprawiają, że konstrukcja zyskuje stabilność i jest trwała.

Działania wykończeniowe

Wbrew pozorom elementy związane z wykończeniem hal stalowych są także istotne w kontekście trwałości i wytrzymałości obiektu. Szczególnie kwestie związane ze znajdującymi się we wnętrzu instalacjami (np. instalacja grzewcza, elektryczna czy wentylacyjna) oraz wykorzystanymi do ich wykonania komponentami.