Dom dla rodziny

Rolety zewnętrzne: kiedy możemy zamontować te osłony okienne?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ tego typu rolety to prosty sposób, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo i niezbędną dozę prywatności, a przy okazji poprawić codzienny komfort użytkowania domu.

Montaż rolet możemy zaplanować zarówno na wczesnym etapie budowy domu, jak i w juz wykończonym budynku. Obecnie znajdziemy wiele rozwiązań, które pozwolą skorzystać z tych osłon okiennych również wtedy, gdy nie planujemy kompleksowego remontu gotowego już budynku. Dlaczego to rozwiązanie zdobywa coraz to nowych zwolenników? W jaki sposób przygotować dom na montaż rolet zewnętrznych? Podpowiadamy!

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto?

  1. Montaż rolet zewnętrznych poprawia bezpieczeństwo naszego domu – nowoczesne modele to skuteczny sposób, by zniechęcić złodziei.
  2. Ze względu na właściwości wygłuszające, tego typu rozwiązanie będzie też stanowić skuteczną ochronę przed hałasem dochodzącym z zewnątrz.
  3. Rolety zewnętrzne mogą także sprawdzić się jako ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak m.in. uciążliwe słońce, deszcz czy grad. Ten aspekt może mieć istotne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy okna w często użytkowanych pomieszczeniach wychodzą na wschodnią lub południową stronę.
  4. Ponadto rolety zewnętrzne tworzą dodatkową barierę termiczną. Dzięki temu łatwiej utrzymać ciepło w domu (zima) oraz szybciej schłodzić pomieszczenia (lato).

Jakie rolety montuje się na poszczególnych etapach budowy?

Rolety zewnętrzne najlepiej instalować dość wcześnie – najwcześniej na etapie stawiania ścian, a najpóźniej na etapie montażu okien. W ten sposób unikniemy ingerencji w ostateczne prace wykończeniowe, których finalny efekt mógłby zostać zniwelowany wskutek montażu rolet. Jeśli jednak zamierzamy zamontować osłony w gotowym, w pełni wykończonym domu, pole naszego wyboru zawęża się do prostych w instalacji rolet natynkowych – inne rozwiązania mogą się okazać po prostu nieopłacalne.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe to optymalne rozwiązanie wtedy, gdy nasz dom budujemy od zera. Ze względu na ich charakterystykę, rolety te montuje się na wczesnym etapie budowy, często już w trakcie stawiania ścian. Kaseta z roletą zostanie wkomponowana w przekrój ściany, łącząc się z nadprożem. Efektem będzie kompletne ukrycie skrzynki roletowej: w ten sposób uzyskamy całkowicie gładką powierzchnię w okolicach szyb, bez wystającej poza obrys domu kasety.

W pełni zwinięte rolety podtynkowe pozostają praktycznie niewidoczne, dzięki czemu nie przysłaniają powierzchni szyb (w przeciwieństwie do niektórych rodzajów rolet natynkowych). Dość skomplikowana instalacja sprawia jednak, że ich montaż może być kłopotliwy do wykonania w niektórych gotowych budynkach.

Rolety natynkowe

W przeciwieństwie do osłon podtynkowych, rolety natynkowe (zwane też adaptacyjnymi lub elewacyjnymi) mogą być bez problemu montowane na istniejącym już budynku. Montaż osłon natynkowych odbywa się na jeden z trzech sposobów, uszeregowanych od najprostszego do najbardziej skomplikowanego:

  • do ramy okiennej – kaseta roletowa będzie tworzyć niewielką markizę nad powierzchnią okna,
  • do elewacji – konieczne będzie nawiercanie ścian,
  • do ściany budynku – przed lub w trakcie prac ociepleniowych.

Największą zaletą rolet adaptacyjnych jest prostota montażu: oprócz konieczności wykonania nawierceń i samych prac instalacyjnych nie wymagają one większych przygotowań.

Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych będzie zależał od tego, czy montować je będziemy w nowo stawianym budynku, czy też gotowym domu. Gdy jesteśmy jeszcze przed pracami wykończeniowymi, a istotną rolę odgrywa estetyka, warto wtedy wybrać rolety, w których kaseta będzie ukryta pod tynkiem lub ociepleniem. Jeśli jednak najważniejsza jest niska cena i prostota montażu w ukończonym budynku, optymalne rozwiązanie to rolety natynkowe.

Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien