Informacje

Jak oświetlić taras?

Wiosna i lato, a także wczesna jesień, to czas sprzyjający relaksowi na świeżym powietrzu. Warto zatem zadbać o odpowiednią aranżację tarasu, gdzie bardzo ważną rolę odrywa właściwie dobrane oświetlenie.

Oświetlenie tarasu – niezawodne kinkiety

Na tarasach raczej rzadko montuje się wiszące lampy, które w różnych pomieszczeniach domowych pełnią funkcję centralnego oświetlenia. W przypadku tarasu jest nieco inaczej, ponieważ miejsce te ma sprzyjać przede wszystkim odpoczynkowi i relaksowi. Trudno się natomiast odprężyć przy mocnym świetle. Z tego względu największą popularnością na tarasach cieszą się kinkiety – ich rozmieszczenie zależy od wielkości tarasu. Kształt i ogólny wygląd należy z kolei dostosować do aranżacji omawianej przestrzeni – świetnym rozwiązaniem są np. stylowe lampy Philips odznaczające się wysoką funkcjonalnością.

Oświetlenie tarasu – oprawy najazdowe

Eksperci ze sklepu Centrum Światła przypominają, że projektując oświetlenie tarasu, należy koniecznie uwzględnić oprawy najazdowe. Tego typu lampy, jak sama nazwa wskazuje, montuje się w taki sposób, że można po nich jeździć czy chodzić. Występują w rozmaitych wariantach, jeśli chodzi o formę i moc. Mają na celu wyznaczać drogę i wskazywać najważniejsze punkty na posesji – na tarasie są zatem niezastąpione.

Oświetlenie tarasu – lampy solarne

Lampy solarne nie wychodzą z mody już od wielu sezonów i stanowią popularny trend w aranżacjach tarasów. Największym ich atutem są bardzo niskie koszty eksploatacji. Poza tym ich montaż jest niezwykle prosty. Są wygodne w użytkowaniu i przyjazne dla naturalnego środowiska. Nic więc dziwnego, że coraz częściej spotyka się je w ogrodach. Podobnie jak w przypadku opisanych powyżej lamp, tak i w tym zakresie wybór jest obecnie ogromny.

Oświetlenie tarasu – oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne w postaci np. cotton balls, girland czy kurtyn LED zdecydowanie sprzyja kreowaniu przytulnej atmosfery na tarasie. W tego rodzaju oświetlenie można się zaopatrzyć w wielu miejscach, a wydatek nie jest duży.