Dom dla rodziny

Okna PCV – co warto o nich wiedzieć?

Na przestrzeni lat okna plastikowe zyskały na popularności. Ze swoimi drewnianymi odpowiednikami wygrywają ceną i funkcjonalnością, jednak wciąż wiele osób ma wątpliwości, czy warto w nie inwestować.

  1. Okna PCV a bezpieczeństwo
  2. Funkcjonalne okna plastikowe

Dobrze zamontowane okna PCV są w pełni bezpieczne dla domowników, izolują hałas dobiegający z zewnątrz i przyczyniają się do zmniejszenia utraty ciepła z wewnątrz.

Okna PCV a bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, że okna PCV są produkowane z materiałów sztucznych, wiele osób uważa, że stwarzają one zagrożenie dla zdrowia ludzi. Co prawda w procesie produkcji tych okien wykorzystywane są materiały niebezpieczne, jak np. ołów, jednak stanowią one jedynie dodatek, którego zadaniem jest podniesienie walorów użytkowych. Procent ich udziału w całej mieszance wykorzystywanej do produkcji ram okiennych jest tak mały, że nawet przy użytkowaniu okien przez wiele lat, nie niesie za sobą zagrożenia zdrowotnego. Co więcej, okna PCV dostępne na polskim rynku muszą spełniać rygorystyczne normy narzucone nie tylko przez prawo unijne, ale również wewnętrzne, polskie przepisy, dlatego bezpieczeństwo ich użytkowania nie powinno budzić wątpliwości.

Funkcjonalne okna plastikowe

Za zaletę okien PCV uważa się ich funkcjonalność. W odróżnieniu od okien drewnianych, okna plastikowe zapewniają lepszą szczelność, co w wielu przypadkach ma realny wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Co więcej, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, są łatwe w obsłudze i niemal nie wymagają konserwacji. Stosowane do ich produkcji materiały charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i nie płowieją pod wpływem promieni słonecznych, dlatego równie dobrze wyglądają zaraz po zamontowaniu, jak i na wiele lat po nim. Problemu nie sprawia również utrzymanie ich w czystości – do czyszczenia można wykorzystywać powszechnie dostępne na rynku środki chemiczne. Kropką nad “i” jest koszt okien i montażu – cena okien plastikowych jest znacznie niższa niż tych drewnianych, a ilość opcji do wyboru powoduje, że propozycję dla siebie znajdzie każdy.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Okna plastikowe są szczelne, dlatego w budynkach, w których wentylacja nie działa efektywnie, mogą powodować nadmierne gromadzenie się wilgoci lub nieodpowiednią cyrkulację powietrza. Można jednak temu zapobiec, montując w oknach specjalne nawiewniki. Takie okna doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, szczególnie w kuchni i łazience, a więc w miejscach, w których panuje duża wilgotność i zmienność temperatur.