Czym projekt rezydencji różni się od klasycznego domu?
O rezydencji mówi się głównie jako o dużym, pięknie wykończonym i wręcz podnoszącym standard życia domu. Wszystkie te określenia dają pewien obraz na tego rodzaju budynki, jednak nie określają jasno różnic pomiędzy klasycznym domem jednorodzinnym a elegancką rezydencją. Czym dokładnie różni się tego rodzaju zabudowa? Jak tworzy się projekt rezydencji i jak mądrze podejść do jego realizacji?
Dom a rezydencja – jakie są różnice?
Główną i widzianą od razu różnicą pomiędzy klasycznym domem jednorodzinnym a rezydencją jej dostępna w niej przestrzeń. Tego rodzaju budynki są duże, a za rezydencję uznaje się zwykle domy, które oferowaną przestrzenią użytkową przekraczają umowną granicę 200 metrów kwadratowych. Trudno ustalić ich maksymalny rozmiar, a wiele z nich kilkukrotnie przekracza podaną wartość.
Poza samą powierzchnią nie bez znaczenia są również pomieszczenia. W rezydencjach jest ich dużo i są to nie tylko te spotykane w każdym domu, zwyczajnie niezbędne w miejscu zamieszkania, jak na przykład kuchnia czy pokój dziecięcy. W takich budynkach znaleźć można pomieszczenia podnoszące standard życia, jak na przykład prywatne siłownie, sale kinowe, gabinety pracy, czy wielostanowiskowe garaże połączone z domowym warsztatem. Rezydencje otaczają projektowane ogrody, często zabudowane atrakcjami dla dzieci, basenem, altaną, albo relaksującą roślinnością.
Jak przygotowuje się projekt rezydencji?
Projekt rezydencji wybiera się, najczęściej mając już działkę budowalną, na której planuje się jego realizację. Odwrotna kolejność może sprawiać pewne trudności. Projekt w stosunkowo łatwy sposób można dostosować do specyfiki działki. Działka natomiast ma swoje ograniczenia, jak na przykład rozmiar czy kształt, na które nie sposób wpłynąć. Jeśli więc najpierw wybierze się działkę, wybór projektu będzie bardziej świadomy i od razu będzie można zacząć pracę nad jego adaptacją.
Projekt rezydencji można wybrać z galerii gotowych propozycji dostępnych pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty. Wybór gotowego projektu wiąże się z mniejszymi kosztami i krótszym czasem oczekiwania. Jako wadę takiego wyboru często podaje się mały wpływ na poszczególne jego części. Warto jednak wiedzieć, że nawet projekty gotowe są modyfikowane i przekształcane. Może to wynikać zarówno z oczekiwań inwestora, jak i specyfiki posiadanej przez niego działki.
Alternatywą dla projektów gotowych jest projekt przygotowywany na indywidualne zamówienie, w którym architekt od podstaw uwzględnia potrzeby inwestora i dokładne wytyczne odnośnie działki budowlanej. Indywidualny projekt pozwala na stworzenie czegoś całkowicie unikatowego i bywa wybierany przez najbardziej wymagających.
Realizacja projektu budowlanego rezydencji
Sam sposób budowy domu jednorodzinnego i rezydencji nie różni się znacznie. Ekipa budowlana przystępuje najpierw do prac ziemnych, wylewa fundamenty, żeby wkrótce ustawić ściany i strop, stopniowo realizując wybrany wcześniej projekt aż do wykończeń i oddania gotowego budynku. W przypadku budowy rezydencji warto się jednak liczyć z wyższymi kosztami, większą ilością niezbędnych materiałów budowlanych, czy nawet wydłużonym czasem prac. W porównaniu do klasycznych domów jednorodzinnych są to przede wszystkim budynki większe, a często także projektowane pod kątem artystycznym, co utrudnia proces budowy i sprawia, że wymaga ona większego zaangażowania.
Budowę rezydencji można prowadzić samodzielnie, nadzorując podwykonawców, a nawet zajmując się tymi pracami, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Można także powierzyć ją doświadczonej firmie takiej jak New-House, która więcej o swojej ofercie pisze na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji. Ponieważ zajmuje się budową kompleksowo, może pomóc nie tylko w podłączeniu niezbędnych instalacji czy wyrównaniu terenu. New-House wspiera inwestorów na każdym etapie, od wyboru działki i projektu, aż po odbiór gotowego i idealnie wykończonego budynku.