Informacje

Czym są klamki antybakteryjne i w jakich miejscach powinny być montowane?

Wiele mówi się obecnie o tym, jak niebezpieczne są dla nas różnego rodzaju mikroorganizmy. W szczególności okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom, które rozprzestrzeniają się w błyskawiczny sposób w przestrzeni publicznej. Nowoczesnym rozwiązaniem są klamki, które pokryte są specjalistyczną powłoką antybakteryjną. Badania dowodzą, że w znacznym stopniu eliminują one proces namnażania się drobnoustrojów i mogą pozytywnie wpływać na ograniczenie liczby zachorowań.

Co to są klamki antybakteryjne?

Tego typu rozwiązanie polega na pokryciu klamek powłoką z jonów srebra oraz kombinacji substancji czynnych. Zapewnia ona długotrwałą ochronę, dzięki długotrwałej dyfuzji takich substancji. Powłoka jest bardzo skuteczna na wiele bakterii oraz grzybów, które występują w naszym środowisku. Okazuje się, że po dobie od zastosowania takiej powłoki na klamce, ilość bakterii znajdujących się na niej zmniejsza się nawet o 97%.

klamka antybakteryjna
Klamka antybakteryjna

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele mikroorganizmów bytuje właśnie na klamkach i innych powierzchniach, których wszyscy dotykamy. W szczególności dotyczy to przestrzeni publicznej.

Klamki antybakteryjne znajdują więc uzasadnione zastosowanie w miejscach takich, jak:

  • szpitale i przychodnie,
  • dworce kolejowe i autobusowe,
  • urzędy i placówki oświatowe,
  • galerie handlowe i sklepy.

Coraz częściej na montaż takich specjalistycznych klamek decydują się również urzędy i inne placówki, do których każdego dnia zgłasza się wiele osób. Wystarczy wyobrazić sobie, że nie każdy z nas przestrzega podstawowych zasad higieny i dokładnie myje dłonie w regularny sposób. Dotykając klamek, nigdy nie możemy mieć pewności, czy nie przeniesiemy bakterii i innych mikroorganizmów do własnego domu. Powłoka antybakteryjna wykazuje silne działanie i pozwala w realny sposób zmniejszyć zagrożenie.

Gdzie kupić klamki antybakteryjne?

W Polsce produkcją takich klamek pokrytych powłoką z jonami srebra zajmuje się obecnie jeden producent. Firma FAN oferuje szeroką gamę rozwiązań, które sprawdzają się zarówno w przestrzeni publicznej, jak i domach. Dostępne elementy pokryte specjalistyczną powłoką występują w różnych wzorach i wykończeniach, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do wnętrz. Producent zapewnia, że klamki są bezpieczne dla ludzi i wykazują dobre właściwości dermatologiczne. Są również odporne na działanie różnych środków chemicznych, które stosuje się powszechnie do czyszczenia i dezynfekcji takich powierzchni. Dzięki neutralności optycznej, powłoka jest niewidoczna dla oka. Firma gwarantuje również, że rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Szerokie działanie antymikrobiologiczne skutecznie zapobiega szybkiemu namnażaniu się szkodliwych dla nas drobnoustrojów pomiędzy kolejnymi cyklami czyszczenia takich powierzchni. Zaleca się więc, aby takie rozwiązanie stosować we wszystkich miejscach publicznych, ale również w blokach mieszkalnych, gdzie każdego dnia z klamek drzwiowych i okiennych korzysta wiele różnych osób.

Więcej informacji na temat klamek z powłoką antybakteryjną: https://fam-to.pl/pl/powloka-antybakteryjna/