Domowe porady

Wybieramy drzwi drewniane. Co trzeba wiedzieć?

Mimo dostępności wielu różnych materiałów, drewno do dziś jest najpopularniejszym materiałem stosowanym w produkcji drzwi – zarówno wejściowych, jak i wewnętrznych. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo ma ono wiele zalet, sprawiających, że okazuje się najlepszym wyborem – tak pod względem walorów wizualnych, jak i funkcjonalnych. Jest bowiem bardzo wytrzymałe na niekorzystne czynniki, świetnie się prezentuje i pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów, dzięki czemu produkowane z niego okna nadają się wykorzystania we wnętrzach urządzonych z szacunkiem dla wnętrzarskich tradycji, ale też w nowoczesnych mieszkaniach. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  1. Drzwi drewniane. Jakie powinny mieć wymiary?
  2. Drzwi drewniane. Jakie mamy alternatywy?
  3. Drzwi drewniane. Dopasowanie do wnętrza

Drzwi drewniane. Jakie powinny mieć wymiary?

Wybierając drzwi drewniane do wnętrza domu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich wymiary. Te powinny być rzecz jasna dostosowane do rozmiarów ościeżnicy, a jeśli kupujemy je wraz z nią – do wnęki. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli drzwi wybieramy będąc na etapie projektowania budynku. Wówczas najważniejsze okazują się aktualnie obowiązujące normy, które mówią, że drzwi powinny mieć co najmniej 90 centymetrów szerokości oraz 200 centymetrów wysokości. Takie wymiary podyktowane są przede wszystkim koniecznością zapewnienia warunków do korzystania z nich również osobom niepełnosprawnym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by wybrać drzwi o większej szerokości.

Drzwi drewniane. Jakie mamy alternatywy?

Wspomnieliśmy już, że drewno jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji drzwi. Inne rozwiązania to przede wszystkim płyty drewnopochodne, takie jak MDF. Nie są one jednak równie wytrzymałe co lite drewno, zapewniają również niższy stopień ochrony przed włamaniem – to ważne, jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem okażą się z całą pewnością drzwi z litego drewna – na przykład dębu, który wśród krajowych gatunków wyróżnia się największą wytrzymałością, a przy tym ma wybitnie dekoracyjny charakter.

Drzwi drewniane. Dopasowanie do wnętrza

Wybierając drzwi drewniane, powinniśmy również pamiętać o tym, że muszą one pasować do wnętrza. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że z pozostałymi elementami wyposażenia nie będą stanowić udanego połączenia, najlepiej zrobimy swój wybór konsultując z profesjonalnych architektem wnętrz, który wybierze model o odpowiednim wyglądzie i funkcjonalności.