Domy z poddaszem – funkcjonalność i przestrzeń
Idealny dom to taki, w którym wygodnie się mieszka, dobrze też, by jego budowa nie była przesadnie kosztowna. Czy dom z użytkowym poddaszem jest takim właśnie rozwiązaniem? Dlaczego ten typ zabudowy cieszy się tak wielką popularnością?
Pasuje na małą działkę
Poddasze użytkowe to tak naprawdę druga kondygnacja, więc można zmniejszyć powierzchnię parteru i nie odbije się to na funkcjonalności domu. Plusem natomiast jest to, że do budowy domu z poddaszem nadaje się względnie mała działka, podczas gdy dom parterowy wymaga znacznie większej parceli. Jest i inna korzyść – dom z poddaszem to dużo mniejsze straty ciepła i lepsza cyrkulacja powietrza.
Wygodny układ
Zdecydowana większość domów z poddaszem to budynki, w których parter służy jako strefa dzienna dla wszystkich domowników, a góra to prywatne sypialnie. To bardzo wygodny podział przestrzeni – sprzyja integracji, ale zarazem zapewnia wszystkim lokatorom niezbędną prywatność. I co ważne, nie trzeba wcale wielkiego metrażu, by wygodnie zaaranżować wnętrze – dostępne między innymi na projektyzwizja.pl plany domów często miewają raptem 100-120 m2, a mimo tego jest w nich miejsce na garaż, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię czy wygodną garderobę.
Rozkład pomieszczeń zależy od indywidualnych preferencji, można zatem zdecydować się na nowoczesne, otwarte przestrzenie, jak i tradycyjny, zamknięty układ z oddzielną kuchnią i jadalnią. Poddasze, mimo skosów, dobrze służy jako miejsce do wypoczynku albo nauki – wystarczy odpowiedni projekt, a nie będzie żadnego problemu z rozstawieniem mebli i niedostatkiem wolnej przestrzeni.
Funkcjonalność w korzystnej cenie
Dom z poddaszem zwykle nie jest bardzo drogi w budowie, choć oczywiście zależy to od kształtu bryły, wielkości, materiałów wykończeniowych. Przy mniejszym budżecie poddasza nie trzeba wykańczać, nie będzie to wpływało na użytkowanie parteru – prace można dokończyć w dowolnym momencie, gdy sytuacja finansowa się poprawi.
Biorąc pod uwagę, że standardowy dom z poddaszem ma mniejszą powierzchnię fundamentów oraz dachu, obniża to koszt jego budowy w porównaniu z domem parterowym – jest taniej, ale metraż może być nawet większy. Decydując się na budynek energooszczędny zyskuje się także na mniejszych opłatach za media.