Dom dla rodziny

Ekologiczne budownictwo – konstrukcje przyjazne środowisku

Konstrukcja przyjazna dla środowiska lub ekologiczna buduje strukturę korzystną lub nieszkodliwą dla środowiska i wydajną pod względem zasobów. W innym przypadku, znanym jako „zielone budownictwo”, ten rodzaj konstrukcji skutecznie wykorzystuje lokalne i odnawialne materiały, a także energię niezbędną do jego budowy i energię wytwarzaną podczas przebywania w nim.

Ekologiczna konstrukcja rozwinęła się w odpowiedzi na świadomość, że budynki mają często negatywny wpływ na nasze środowisko i nasze zasoby naturalne. Obejmuje to transport materiałów setki lub tysiące mil, co ma negatywny wpływ na energię potrzebną do ich transportu, a także na emisję niebezpiecznych chemikaliów ze źle zaprojektowanego budynku, który je tworzy i zatrzymuje.

Gama konstrukcji budowanych ekologicznie

Wiele opcji jest teraz dostępnych dla tych, którzy chcą zaprojektować i zbudować ekologiczne mieszkanie. Architekci, inżynierowie i budowniczowie na całym świecie stosują obecnie techniki budowlane, które zostały opracowane w całej historii ludzkości, w odpowiedzi na lokalne problemy środowiskowe i dostępne możliwości zasobów fizycznych, w połączeniu z udoskonaleniami technologicznymi XXI wieku.

Obejmują one konstrukcję z ziemi ubitej, która obejmuje materiał na bazie gliny zmieszany z wodą, a następnie ubijany w formę ceglaną lub litą ścianę, odpowiedni w gorącym i suchym klimacie, do domów z beli słomy, dosłownie przy użyciu bel słomy jako struktury rdzenia. świetny izolator, to oddychający materiał, który filtruje przepływające przez nie powietrze, a wbrew oczekiwaniom jest ognioodporny po ściśnięciu. I to jest niski koszt.

jak ekologicznie budować
Coraz częściej inwestor dba o ekologię przy budowie osiedla

Inne opcje to tak zwane okręty ziemne, które wykorzystują recyklingowane opony samochodowe wypełnione ziemią, jako ściany budynków, lub Jurty lub Gers, pół-stałe koczownicze namioty Azji Wewnętrznej, które wykorzystują lokalne drewno, wełnę i płótno, by dosłownie żyć dalej , z ziemią. Przykłady te można postrzegać jako rozwój, który ma niewielki wpływ na środowisko, które wykorzystują i wtapiają się w środowisko lokalne, i mogą być łatwo demontowane i przenoszone.

Cechy budownictwa ekologicznego i niektórych technik

W bardziej konwencjonalnych konstrukcjach budowlanych sposób, w jaki technologia i materiały budowlane łączą się i tworzą zasoby ekologiczne, które są kluczem do zielonego sukcesu, a także przy użyciu prostych i łatwo dostępnych materiałów.

Na przykład, użycie pulpy z makulatury do izolacji dachu jest prostym, ale bardzo skutecznym zasobem ekologicznym. Znane są szkody dla zdrowia ludzkiego wynikające z izolacji azbestowej w rolkach w tysiącach brytyjskich domów. Azbest zajmuje również setki lat, aby rozkładać się na wysypisku.

Inne cechy ekologicznego budynku mogą obejmować:

  • Zróżnicowane wykorzystanie paneli słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • Ochrona wody, w tym ewentualnie biologiczne oczyszczanie i ponowne wykorzystanie ścieków, a także prosta zbiórka i recykling wody deszczowej do użytku w ogrodzie,
  • Żarówki energooszczędne, które mogą wytrzymać do 100 razy dłużej niż zwykłe żarówki,
  • Izolacja celulozowa (jak papier w powyższym przykładzie),
  • Nietoksyczne lub bezołowiowe farby i środki do konserwacji drewna,
  • Drewno produkowane lokalnie i pozyskiwane z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Gdzie znaleźć przykłady ekologicznego budynku

Lokalne rady i towarzystwa budownictwa mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii badają teraz zalety ekologicznego budownictwa, a osiedla zbudowane na tych zasadach zostały zbudowane w Edynburgu, w wiosce Cambridgeshire w marcu, a kilka w Londynie.

Ciekawym projektem w stolicy jest BedZED w dzielnicy Sutton, w którym wykorzystuje się ogrzewanie słoneczne i ciepło oddawane przez mieszkańców, w połączeniu z małą elektrownią wykorzystującą ścinki drewna, do ogrzewania i zasilania każdego domu, i osiąga zero węgla Emisja. Osiedle planowano zbudować z materiałów pochodzących z odległości 35 mil. Ta inwestycja składa się z 82 budynków mieszkalnych, których właścicielem i zarządcą jest Peabody Trust. To świetny przykład osiedla budynków o zrównoważonym rozwoju, połączonego z zasadami budownictwa społecznego.

Aby zapewnić inspirację tym z nas, którzy chcą budować ekologicznie, wiele regionów Wielkiej Brytanii posiada eko-dom pokazowy jako funkcję w lokalnym Centrum Zrównoważonego Rozwoju, takie jak Centrum Technologii Alternatywnych w pobliżu Machynlleth, Walia, Create Center w Bristolu oraz w Fundacji Findhorn w pobliżu Forres w Szkocji. Są one tworzone jako centra edukacyjne z ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, które oferują kursy i porady dotyczące eko-budownictwa.

Inne kraje europejskie, zwłaszcza Niemcy, czynią eko-budownictwo priorytetem narodowym, jako część rządowej reakcji na zrównoważony rozwój. Obecnie nie ma uzgodnionego na poziomie międzynarodowym celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ale kilka rządów i organizacji pozarządowych uznaje, że środowisko zbudowane odgrywa w tym ogromną rolę.

Obecnie istnieje wiele przykładów eko-budownictwa – od prostych projektów po rozbudowane konstrukcje. Mogą być wyzwaniem do poczęcia i stworzenia, ale dzięki temu czerpiemy korzyści z bycia w nich, a środowisko też to docenia!

Jeden komentarz do “Ekologiczne budownictwo – konstrukcje przyjazne środowisku

  • Wiele opcji jest teraz dostępnych dla tych, którzy chcą zaprojektować i zbudować ekologiczne mieszkanie. Architekci, inżynierowie i budowniczowie na całym świecie stosują obecnie techniki budowlane, które zostały opracowane w całej historii ludzkości, w odpowiedzi na lokalne problemy środowiskowe i dostępne możliwości zasobów fizycznych, w połączeniu z udoskonaleniami technologicznymi XXI wieku.

Możliwość komentowania została wyłączona.