Informacje

Farba elewacyjna silikonowa vs. farba elewacyjna siloksanowa – czym się od siebie różnią?

Dobrze wykonana elewacja pozwala cieszyć oko walorami estetycznymi ale także przede wszystkim przyczynia się do redukcji utraty ciepła. Duży wpływ ma na to farba elewacyjna. Dowiedzmy się, dlaczego to tak istotne i wskażmy emulsje, które sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju powierzchni.

Dobrze wykonana elewacja – dlaczego to tak ważne?

Mianem elewacji określamy zewnętrzną ścianę powierzchni budynku, która może mieć różny charakter zależnie od umiejscowienia względem ulicy. Wyróżniamy elewację frontową, tylną i boczną. Niezależnie od jej położenia powinna wyróżniać się walorami estetycznymi i użytkowymi. Powinna prezentować się atrakcyjnie, być spójna z formą obiektu, a także poszczególnymi elementami wykończeniowymi. Poza funkcjami reprezentacyjnymi równie ważna jest jej rola ochronna. Zabezpiecza obiekt przed działaniem warunków atmosferycznych, zapewniając izolację cieplną oraz akustyczną. Elewacja wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną wykazuje odporność na działanie wilgoci, zapewniając jednocześnie przepuszczalność pary wodnej, co tworzy wewnątrz odpowiedni mikroklimat. W budynku utrzymywana jest właściwa temperatura i nie ma ryzyka rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Żeby elewacja rzeczywiście cechowała się tymi funkcjonalnymi i estetycznymi walorami, powinny być wykonana z wysokiej jakości materiałów, do których zaliczamy nie tylko zaprawę tynkarską i klejącą, grunt akrylowy, styropian czy siatką zbrojącą, ale również farbę elewacyjną. Niektórzy inwestorzy popełniają błąd i nie przykładają zbyt dużej uwagi do wyboru farby, traktując ją w kategoriach drugorzędnych. Tymczasem odpowiednio dobrana ma ogromne znaczenie zarówno gdy mowa o wyglądzie budynku, jak i jego walorach użytkowych. Skupimy się na dwóch rodzajach farb elewacyjnych – silikonowych i siloksanowych. Czym się cechują? Jakie są między nimi różnice?

Farba elewacyjna silikonowa – czym się cechuje?

Farba silikonowa tworzy solidną, odporną na czynniki atmosferyczne, warstwę w systemach ociepleń. Zabezpiecza elewację, ale również może być używana do malowania renowacyjnego. Bez problemu można ją stosować na różnych powierzchniach: tynkach cementowo-wapiennych, tynkach syntetycznych, tynkach cienkowarstwowych mineralnych, betonie, murach z cegły itd.

Farby elewacyjne silikonowe są jednymi z najnowocześniejszych i najchętniej wybieranych, o doskonałych właściwościach użytkowych, na co wpływ ma wyjątkowy skład farby: emulsja żywicy silikonowe, pigmenty, wypełniacze, dodatki organiczne i nieorganiczne. Farba tworzy gładką i elastyczną powłokę, a dzięki temu, że jest hydrofobowa – nie wchłania wody. Jednocześnie, za sprawą jej mikroporowatej struktury zapewnia dyfuzję pary wodnej ze ścian.

Czy farba elewacyjna siloksanowa jest równie jakościowa?

Farba elewacyjna siloksanowa to kolejny godny polecenia rodzaj farby, bo podobnie jak poprzednio opisywana cechuje się wieloma korzystnymi parametrami. Nie tylko można malować nią praktycznie każde podłoże, ale i nadaje się idealnie do malowania ochronnego i dekoracyjnego. Jest bardzo wydajna, co zapewnia duże oszczędności, niezwykle odporna na zabrudzenia, w tym działanie warunków atmosferycznych. Wybierając ją, mamy pewność wysokiej jakości krycia i pełnej ochrony mikrobiologicznej. Co równie ważne, można ją aplikować natryskiem hydrodynamicznym.

Podsumowując, zarówno farby elewacyjne silikonowe, jak i farby siloksanowe są idealne do tego, by wykończyć nimi elewację, zapewniając pełną ochronę i doskonały wygląd budynku.