Informacje

Filtr do rekuperatora – jaki wybrać i kiedy wymienić?

Filtry do rekuperatorów wykonuje się z wysokiej jakości włókien filtracyjnych, wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Poszczególne modele różnią się też ramkami, które mogą być aluminiowe lub z PCV, oraz – co najważniejsze – skutecznością. Jaki filtr do rekuperatora wybrać i kiedy należy go wymienić?

  1. Filtr do rekuperacji – dlaczego jest potrzebny?
  2. Filtry do rekuperatorów – rodzaje
  3. Kiedy trzeba wymienić filtr do rekuperatora?

Filtr do rekuperacji – dlaczego jest potrzebny? 

Rekuperator to urządzenie, które umożliwia ogrzanie świeżego powietrza napływającego do mieszkania ciepłem pozyskanym z powietrza wywiewanego. W dużym skrócie, rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji, co z kolei pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że urządzenie to jedynie pozyskuje ciepło, przez co w pomieszczeniu pozostają różne, potencjalnie groźne dla zdrowia zanieczyszczenia – kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza, pył węglowy, wirusy czy bakterie. Odpowiednio dobrany filtr do rekuperatora zatrzymuje te zanieczyszczenia, a tym samym poprawia jakość powietrza i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

Filtry do rekuperatorów – rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje filtrów do rekuperatorów:

  • zgrubne – filtry klasy G1, G2, G3 i G4;
  • średnio-dokładne lub pośrednie – filtry klasy M5 i M6;
  • dokładne – filtry klasy F7, F8 i F9.

Poszczególne klasy filtrów oznaczają inną efektywność w zakresie zatrzymywania cząstek PM2,5 i PM10. Filtry do rekuperatorów klasy G zatrzymują większe cząstki zanieczyszczeń, jak na przykład owady, piasek czy liście. Filtr do rekuperacji klasy M jest w stanie zatrzymać także mniejsze cząstki, jak włókna, gruby pył i kurz, a w pewnym stopniu również pyłki roślin czy zarodniki grzybów. Największą skutecznością cechują się filtry klasy F, które oprócz wymienionych już zanieczyszczeń, zatrzymują też roztocza, pył węglowy, smog, a nawet drobny pył i spaliny. Niektóre modele filtrów dodatkowo posiadają jonizację, dzięki której zwalczają także wiele wirusów i bakterii.

Kiedy trzeba wymienić filtr do rekuperatora?

Jak wszystkie tego typu akcesoria, również filtr do rekuperacji ma określoną żywotność. Co jakiś czas należy zatem skontrolować jego zabrudzenie, by można było ocenić, czy należy go już wymienić. Ogólnie przyjmuje się, że lekko poszarzały filtr nadaje się jeszcze do użytku, jednak taki, na którym warstwa kurzu jest wyraźnie widoczna, trzeba niezwłocznie zastąpić nowym. Z reguły kontrolę zanieczyszczenia filtra wystarczy wykonać co 3 miesiące, natomiast jego wymianę zaleca się co najmniej raz na pół roku.