Informacje

Izolacja pianą PUR – jakie zalety i wady?

Izolacja pianami poliuretanowymi zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Co jest tego powodem? Czy warto wybrać tę technologię do ocieplenia swojego budynku? Jakie są wady i zalety izolacji pianą PUR?

Izolacja z wykorzystaniem piany poliuretanowej to coraz bardziej popularna technologia w Polsce.

Coraz większe grono inwestorów wybiera ten rodzaj ocieplenia zamiast dotychczas popularnego styropianu i wełny mineralnej.

Jakie są najważniejsze powody wyboru piany poliuretanowej?

Wśród najważniejszych korzyści z pewnością możemy wymienić szybkość realizacji.

Do ocieplenia poddasza standardowej wielkości domu jednorodzinnego wystarczy zaledwie…kilka godzin. Przyjmuje się, że w ciągu jednego dnia można wykonać izolację do ok. 300 m2 powierzchni.

Oczywiście mam na myśli doświadczone ekipy z profesjonalnym sprzętem, ale myślę, że ten wynik robi wrażenie! Ciekawostka: w czasie natrysku, piana osiąga 100 krotny przyrost powierzchni w ciągu 3 sekund!

Kolejną z bardzo ważnych korzyści zastosowania piany poliureatanowej jest jej efektywność, co szczególnie dobrze widać w porównaniu z innymi popularnymi technologiami ociepleń.

Wg badań, jeżeli chcesz osiągnąć poziom izolacyjności 20 cm izolacji pianą poliuretanową, to musisz zastosować:

– 32 cm. izolacji styropianem,

– aż 36 cm izolacji wełną mineralną!

Jest to prawie dwukrotna różnica na niekorzyść wełny mineralnej, co może być dla wielu inwestorów szokujące!

Jako trzeci element możemy wymienić bezpieczeństwo. 

Pianka PUR jest substancja bezzapachową, nie pyli oraz nie zawiera formaldehydów oraz lotnych substancji organicznych LZO, CFC, CHFC.

Ponadto, dobrzej jakości piany poliureatnowe wyróżniają się tym, że są trudnozapalne i samogasnące, co dodatkowo ogranicza ryzyko pożarowe.

A teraz przejdźmy do wad…

W kwestii negatywnych aspektów wykorzystania piany poliuretanowej możemy wyróżnić przede wszystkim trudność z wykorzystaniem tego materiału do wykonania ociepleń elewacji.

Z uwagi na specyfikę materiału ciężko jest dopasować natrysk tak idealnie, jak w przypadku uformowanych materialów – np. wełny, czy styropiany.

Ponadto, w przypadku liczenia każdej złotówki w trakcie budowy domu, inwestor może szukać oszczędności związanych z robocizną. W przypadku piany poliuretanowej, aby wykonać natrysk, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

To oznacza, że jeżeli ktoś planuje samodzielnie wykonać izolację swojego budynku, to piana poliuretanowa nie będzie prostym rozwiązaniem. W takich przypadkach najczęściej inwestor decyduje się na wełnę lub styropian.

Podsumowanie

Teraz już wiesz dlaczego piana poliuretanowa tak szybko zdobywa coraz szersze grono zwolenników w naszym kraju.

Pamiętaj o tym, że na ostateczną jakość izolacji wpływa wiele czynników, w tym jakość prac izolacyjnych. Wybieraj sprawdzone firmy, które posiadają odpowiednie doświadczenie i potrafią przedstawić opinie zadowolonych Klientów.

To pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych problemów.