Informacje

Gdzie i kiedy układać płytki kamienne?

Jesteś na etapie wykańczania swojego domu lub planujesz przeprowadzić w nim remont generalny? Zastanawiasz się nad najlepszym materiałem wykończeniowym na schody zewnętrzne, taras lub balkony? Możliwości jest wiele. Gres mrozoodporny, kamienne dywany, kostka brukowa, a w końcu i płytki z kamienia naturalnego. W tym artykule skupimy się właśnie na tym ostatnim rozwiązaniu, które wg nas ma wiele korzyści, jest również bardzo estetyczne oraz trwałe.

Jak powstają płytki kamienne podłogowe?

Do produkcji płytek kamiennych wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje minerałów naturalnych: granit i marmur. Oprócz tego występują także płytki kamienne z piaskowca, choć jest on rzadziej stosowany, głównie z powodu mniejszej wytrzymałości na ścieranie. Pozostańmy zatem przy tym, co występuje w największym wyborze. Będą to płytki granitowe, charakteryzujące się najczęściej szarym kolorem. Granit to kamień naturalny o wszechstronnym zastosowaniu w budownictwie i nie tylko. Powstają z niego blaty kuchenne, parapety, jest także wykorzystywany do produkcji pomników i nagrobków. Jego bardzo duża odporność na działanie czynników atmosferycznych sprawia, że kamienne płytki granitowe doskonale nadają się na okładziny schodów i tarasy. Aby powstały płytki granitowe, w pierwszej kolejności trzeba uzyskać kamienne bloki. Pozyskiwane są w kamieniołomach na całym świecie, przy czym największa produkcja odbywa się w Azji. Wielkie głazy są następnie transportowane do zakładów przemysłowych, w których są obrabiane do mniejszych formatów płyt. Uzyskują one różną grubość, zależnie od docelowego przeznaczenia. Płytki kamienne zewnętrzne, przeznaczone np. na elewacje mogą być cieńsze od tych na schody czy taras i mają do 1 cm grubości. Płyty kamienne narażone na ścieranie podczas chodzenia będą grubsze i mogą mieć nawet do 3 cm grubości.

Wykończenie płytek z kamienia naturalnego

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z płytkami z kamienia naturalnego. Jeśli tak było, być może zauważyłeś, że występują one w różnych sposobach wykończenia powierzchni. Poniżej przedstawiamy te, które idealnie nadają się do twoich zastosowań.

Płytki polerowane

Niewątpliwie są to najczęściej spotykane. Ich powierzchnia jest polerowana na wysoki połysk, przypominając gładką taflę szkła. Rozwiązanie to ma wiele zalet, przede wszystkim jest estetyczne i eleganckie, a do tego ułatwia utrzymanie płytek w czystości. Polerowne płytki podłogowe, szczególnie układane na zewnątrz, mają niestety pewne wady. Kiedy są mokre lub pokryte śniegiem lub lodem, mogą być bardzo śliskie i chodzenie po nich wymaga dużej ostrożności. Rozwiązaniem tego problemu mogą być gumowe wycieraczki.

Płytki płomieniowane

Naturalny kamień, granit lub marmur, może także być poddawany tak zwanemu płomieniowaniu. W efekcie ego powierzchnia staje się delikatnie chropowata, co znacznie poprawia przyczepność. Płomieniowany kamień naturalny jest bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i znajdzie zastosowanie w każdym miejscu na zewnątrz. Szczególnie często jest wybierany na schody wejściowe do budynku. Nadaje się również do pozostałych zastosowań zewnętrznych, takich jak układanie go na tarasach, balkonach i chodnikach wokół domu.

Jak dbać o płytki granitowe zewnętrzne?

Jeśli zdecydowałeś się na kamień naturalny na swoich schodach lub tarasie, na pewno chcesz wiedzieć, jak o niego dbać. Kamienne płytki granitowe lub płytki marmurowe są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, mogą niestety szybko łapać brud. Szczególnie dużym zagrożeniem są dla nich tłuste plamy. Jak można im zapobiegać? Niemal każda hurtownia kamienia naturalnego ma w swojej ofercie także specjalne impregnaty do kamienia naturalnego: granitu lub marmuru. Są to głęboko penetrujące preparaty, które nanosi się na suche i czyste płytki z kamienia naturalnego. Można to robić przy pomocy szczotki, wcierając preparat w powierzchnię lub stosując metodę natryskową. Dla uzyskania oczekiwanego efektu i skutecznej ochrony zaleca się wykonanie 2 do 3 warstw impregnacji. Należy przy tym pamiętać, że stosuje się tu metodę mokre na mokre i nie powinno się tego robić w pełnym słońcu.

Jaki wybrać klej do płytek kamiennych?

Zamierzasz samodzielnie ułożyć płytki marmurowe lub granitowe na schodach? Dla uzyskania oczekiwanego efektu i trwałego łączenia bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie całej powierzchni. Powinna ona być równa, zwarta, czysta i sucha. W przypadku tarasów i balkonów zaleca się wykonanie dobrej izolacji przeciwwilgociowej. Można do tego celu wykorzystać np. specjalne masy dwuskładnikowe. Do klejenia płytek kamiennych najlepiej zastosować kleje elastyczne mrozoodporne. Im większy jest format naszych płytek, tym lepszej jakości powinien być klej. Kamienne płytki elewacyjne są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w ich przypadku można sobie pozwolić na klej o nieco słabszych parametrach. Płytki elewacyjne nie są poddawane tak dużym obciążeniom statycznym.