Informacje

Jak bezpiecznie wykonywać prace ogrodowe?

Wiosna to czas porządków w ogrodzie. Sadzenie kwiatów, koszenie czy przycinanie gałęzi sprawi, że ogród będzie pięknie się prezentował. Podczas pracy w ogrodzie warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przestrzeganie zasad BHP oraz odpowiednia odzież ochronna pomogą uniknąć wypadku czy skaleczenia.

Przygotowanie swojego ogrodu na przyjście wiosny, to nie tylko przyjemność, ale często też ciężka praca i możliwość np. urazu. Do prac ogrodowych trzeba się więc odpowiednio przygotować, a także zadbać o to, aby praca była bezpieczna. Warto pamiętać, że zasady BHP obowiązują nie tylko w miejscu pracy, ale też np. w ogrodzie. Wypadki podczas koszenia czy prac na drabinie, zdarzają się bardzo często. Zagrożeniem może być również np. ukąszenie owada, substancje chemiczne do roślin czy wystające gałęzie. Warto więc zrobić wszystko, aby uniknąć wypadku i móc cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę.

Prace ogrodowe, a zasady BHP. O czym warto pamiętać?

Podczas wykonywania prac ogrodowych, takich jak np. przycinanie gałęzi warto upewnić się, że obok nie ma nikogo, komu moglibyśmy wyrządzić krzywdę. Dodatkowo trzeba zawsze pamiętać o tym, żeby sprzęt ogrodowy był używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i przez osobę dorosłą. Lepiej unikać sytuacji, kiedy to dziecko posługuje się np. kosiarką. Jeśli dziecko jest chętne do pomocy, to lepiej znaleźć mu bezpieczniejsze zajęcie, które nie narazi go na ryzyko. Dodatkowo przed każdym użyciem sprzętu ogrodowego, warto sprawdzić jego stan. Czynność ta powinna jednak być przeprowadzana zawsze wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone do źródła prądu. Przed rozpoczęciem prac ogrodowych, warto też upewnić się, czy kabel np. od kosiarki nie został gdzieś uszkodzony. Pracując kosiarką elektryczną, należy też bardzo uważać, aby nie przeciąć kabla razem z trawą. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie sadzimy rośliny kolczaste, powinny one znajdować się w miejscu trudniej dostępnym, aby zminimalizować ryzyko skaleczenia się, a także poza zasięgiem dzieci. Przykładowo róże nie powinny być sadzone w okolicy placu zabaw dla dziecka. W miejscu, gdzie dziecko często się bawi nie należy też stawiać np. oczka wodnego. Wchodząc na drabinę należy najpierw upewnić się, czy stoi ona stabilnie i czy jest odpowiednio rozłożona, a także czy np. nie brakuje jej szczebli albo czy nie są one uszkodzone, w innym przypadku ryzykujemy upadek z drabiny. Innym niebezpieczeństwem czyhającym na ogrodnika są komary i kleszcze. Obecnie na rynku jest sporo preparatów odstraszających wszelkie owady. Najlepiej przed wyjściem do ogrodu użyć jednego z nich. Po każdej pracy w ogrodzie należy też dokładnie umyć ręce. Trzeba również uważać podczas używania środków chemicznych do zabezpieczenia roślin przed szkodnikami i chorobami. Zawarte w nich substancje mogą podrażniać układ oddechowy, uszkodzić wzrok czy powodować wysypkę. Dlatego też przed przystąpieniem do oprysku roślin środkami chemicznymi powinniśmy bezwzględnie założyć maskę przeciwpyłową, okulary ochronne, spodnie robocze i gumowe rękawice. Preparaty chemiczne musimy też zawsze używać zgodnie z zaleceniami producenta, a także przechowywać je w bezpiecznym i niedostępnym dla dzieci miejscu. Warto też pamiętać o tym, aby nie pozostawiać bez nadzoru nożyc czy innych ostrych narzędzi, przez przypadek mogą się one dostać np. w ręce dziecka. Należy również zachować ostrożność i nie rzucać ostrych narzędzi w miejsce, gdzie mogą być słabo widoczne np. na trawę, gdyż ktoś może na nie nadepnąć i doznać urazu.

Odzież i akcesoria ochronne niezbędne do prac w ogrodzie

Aby mieć pewność, że prace ogrodowe będą bezpieczne, to warto wykonywać je w specjalnym ubraniu roboczym. Dzięki temu nie tylko lepiej ochronimy swoje ciało przed zagrożeniami, ale też nie zabrudzimy czy nie uszkodzimy zwykłej odzieży. Do pracy w ogrodzie warto nosić odzież, która będzie dobrze dopasowana, a jednocześnie nie będzie krępować ruchów. Wygodne będą np. klasyczne ogrodniczki. Ubranie nie powinno posiadać wystających elementów, które łatwo mogą się o coś zahaczyć. Bardzo ważnym elementem są odpowiednie buty robocze (https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html). Zabezpieczą stopę przed urazami, zapewni to przede wszystkim grubsza podeszwa, przez którą nie przebiją się np. gwoździe. Warto postawić na buty ze wzmocnionymi noskami i usztywnioną kostką, które ochronią palce przed spadającymi przedmiotami, a także zapewnią stabilizację np. podczas wchodzenia na drabinę. Wybierając buty robocze warto postawić na takie bez sznurowadeł, które mogą się rozwiązać i spowodować upadek. Podczas prac ogrodowych lepiej jest też usunąć biżuterię i spiąć włosy. Bardzo ważnym elementem stroju do prac ogrodowych są rękawice. Powinny one być wykonane z wodoodpornego, wytrzymałego materiału, który ochroni dłonie przed skaleczeniem np. podczas przycinania ostrych gałęzi czy sadzenia kwiatków, a także zapobiegnie odciskom i zapewni stabilniejsze trzymanie narzędzi w rękach. Bardzo ważna jest również ochrona uszu podczas pracy w głośnych warunkach np. przy kosiarce, przydadzą się wtedy np. zatyczki do uszu, które stłumią hałas spowodowany pracą urządzenia. Należy również właściwie chronić oczy, okulary ochronne zapobiegną uszkodzeniu oka podczas np. cięcia gałęzi czy używania substancji chemicznych. Warto zaopatrzyć się również w maseczkę ochronną. Podczas prac ogrodowych niezbędne będzie również skorzystanie z odpowiedniego nakrycia głowy, na wypadek np. upadku czy uderzenia choćby przez spadającą gałąź. Czapka czy kask ochronią również głowę przed promieniami słonecznymi.