Włóczka alpaka w opozycji do owczej wełny
Nie ma chyba jednego wzoru, który sprawia, że z pewnych włóczek chętniej się korzysta, a z innych mniej. Trzeba by chyba zrobić jakieś specjalistyczne ankiety, rozesłać je do osób, które na co dzień dziergają, a może powstałby z tego jakiś pełny obraz. Byłoby to ciekawe, gdyby się dowiedzieć, co sprawia, że dla jednych włóczka alpaka jest pierwszym wyborem, a drugim na przykład włóczka akrylowa. Można podejrzewać, że stoją za tym bardzo konkretne powody. Jak chociażby pora roku, kolorystyka włóczki, jej grubość, ale także łatwość, z jaką się dzierga z tych lub innych włóczek.
Jeżeli obejrzymy materiały wideo na ten temat, to dowiemy się, że naprawdę sprawa nie jest tak oczywista. Osoby, które polecają poszczególne włóczki, zwracają uwagę na wiele ich cech, które osiągają po wydzierganiu na przykład szala, czapki, czy swetra. Z kolei wspomniana już włóczka alpaka najczęściej pojawia się w kontekście alternatywy dla owczej wełny. Na pytanie dlaczego nie w opozycji do włókien sztucznych, należałoby odpowiedzieć, że jedne i drugie grają w trochę innej lidze. I jeżeli możemy coś o nich powiedzieć, to raczej, że się uzupełniają, niż współzawodniczą.
Włóczka alpaka jako alternatywa
Gdyby to wziąć pod uwagę, że o wyborze przykładowej włóczki alpaka, decyduje fakt, że stanowi alternatywę dla owczej wełny, mielibyśmy jakiś fragment wzoru, który być może ułoży się w całość. Bo dlaczego to takie ważne, że zwraca się uwagę i robi się rozróżnienie w obrębie jednej rodziny włókien. Przecież i wełna owcza i alpaki pochodzą z runa zwierząt. Są naturalne. Zatem można podejrzewać, że dokonuje się tutaj proces, który pozwala użytkownikom poszczególnych włóczek robić ich rozróżnienie w obrębie podobnych cech. Obie trzymają ciepło, ale jedna z nich może uczulać, druga jest bardziej wyrozumiała.
Znaczenie kolorów
Czy kolorystyka też ma tutaj znaczenie? Na pewno. Są włókna, które jakby wpisane miały w swoją strukturę łatwość barwienia. Są takie, którym przychodzi to z większą trudnością. Zapewne, jeżeli miłośnik włóczek ceni sobie kolorowe motki, wielobarwne rzeczy, łagodnie przechodzące kolory lub przeciwnie, to wcale nie musi kierować się tym, czy coś gryzie, czy nie gryzie, może uczulać, czy nie. Będzie szukał takiej włóczki, która z jednej strony wyeliminuje niepotrzebne działania, a z drugiej strony umożliwi pełną paletę kolorów.
Jeden wzór
Trudno sobie wyobrazić, by osoba, która na co dzień kocha kolorowe rzeczy, zdecydowała się na szare barwy, tylko dlatego, że na przykład są to naturalne włókna pochodzenia zwierzęcego. Być może zdecyduje się na syntetyczne lub roślinne. Zatem o jeden wzór wyboru nie tak łatwo. A gdyby jeszcze dłużej o tym rozmyślać, mogłoby się okazać, że taki nie istnieje.