Jak funkcjonalnie urządzić domowe biuro?

Domowe biuro można zorganizować np. na poddaszu. Takie warunki będą sprzyjać pracy i skupieniu. Gabinet w domu powinien być miejscem cichym, urządzonym w jasnych barwach i dobrze oświetlonym. Najlepiej, aby w pomieszczeniu był dostęp do naturalnego światła słonecznego, a regały miały dużo półek, co ułatwi utrzymanie porządku.

Zorganizowanie domowego biura w domu pozwala uzyskać przestrzeń do pracy zdalnej oraz swobodnie schować urządzenia takie jak komputer czy drukarka. Jest to funkcjonalne pomieszczenie, w którym możemy także przechowywać bieżące dokumenty i rachunki.

Miejsce na domowe biuro ‒ jasne, ciche i przestronne

Gabinet w domu powinien znajdować się w miejscu cichym i oddalonym od codziennego gwaru. Takie warunki będą sprzyjać spokojnej pracy i skupieniu uwagi. Jedną z lepszych lokalizacji do zorganizowania domowego biura jest piętro. Pomieszczenia na poddaszu są oddzielone od strefy dziennej schodami. Dzięki temu w gabinecie łatwiej jest zachować prywatność i ciszę. W stworzeniu komfortowych warunków pracy pomoże też zbudowanie konstrukcji ścian działowych nie z płyt karton-gips, lecz z bloczków. Rekomendowanym materiałem są np. bloczki silka. Ściany skonstruowane z takiego materiału charakteryzują się lepszą izolacyjnością akustyczną, większą trwałością i wytrzymałością. Planując aranżację domowego kącika biurowego, najlepiej przeznaczyć na ten cel pomieszczenie z oknem. Naturalne światło słoneczne będzie sprzyjać pracy i w każdej chwili umożliwi nam dostęp do świeżego powietrza. 

biuro

Jak urządzić domowe biuro? Najważniejsze wskazówki

W domowym gabinecie nie powinno zabraknąć wygodnego biurka i krzesła obrotowego. Najlepiej zdecydować się na meble z możliwością regulacji wysokości. Są one uniwersalne i łatwo dostosować ich wysokość do wzrostu każdego domownika. Biurko powinno mieć szeroki blat i liczne szuflady na drobiazgi. Na estetykę wnętrza pozytywnie wpłynie montaż listew maskujących, w których ukryjemy kable i przewody od sprzętów elektronicznych: drukarek, komputerów, głośników itp. Ważnym elementem wyposażenia powinien być pojemny regał z wieloma półkami, który ułatwi organizację i przechowywanie dokumentów. Aranżując gabinet w domu, zaleca się wybór jasnych barw. Intensywne kolory mogą pojawić się np. w dodatkach ‒ ramkach na zdjęcia, doniczkach, zegarze ściennym, lampach. Stonowane kolory ułatwiają koncentrację i wspomagają kreatywność. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno, najlepiej ustawić biurko w jego okolicy. Komfort pracy wieczorem, szczególnie w pomieszczeniach na parterze, można poprawić, montując rolety lub żaluzje w oknie. Jedną z istotniejszych kwestii jest oświetlenie. Przestrzeń do pracy powinna być dobrze oświetlona lampą sufitową, a dodatkowo lampką biurkową, która precyzyjnie oświetli klawiaturę komputera.