Dom dla rodziny

Budowa domu pod klucz – czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu pod klucz. W praktyce system ten oznacza pełne wykończenie obiektu przy finalizowaniu inwestycji. Dom pod klucz jest praktycznie gotowy do zamieszkania, co wiąże się ze sporą wygodą oraz oszczędnością czasu. Wiele wątpliwości wzbudzają jednak koszty takiego przedsięwzięcia. Jak wygląda budowa domów pod klucz z perspektywy finansowej i czy jest ona opłacalna?

budowa domu

Koszty wymagające uwzględnienia

Budowa domu w systemie pod klucz wiąże się z różnymi wydatkami. Inwestor musi wziąć pod uwagę szerszy zakres realizowanych prac i użytych materiałów. Zwykle przekłada się to na wzrost budżetu w stosunku do inwestycji zrealizowanej jedynie do stanu deweloperskiego. Zaletą tego rozwiązania jest jednak bardzo precyzyjnie ustalony kosztorys. Inwestor otrzymuje kompletne zestawienie wydatków za wszystkie etapy przedsięwzięcia – począwszy od wbicia łopaty w ziemię, a skończywszy na przekazaniu kluczy. Kwestią nie bez znaczenia pozostają wahania cen materiałów. Z roku na roku artykuły budowlane są coraz droższe, co odbija się na budżecie. Niektórzy wykonawcy idą jednak na rękę klientom, nie uwzględniając w umowie wahań cen. Takie rozwiązanie może być bardzo pomocne podczas planowania całkowitego kosztu budowy domu.

Czas trwania budowy

Na opłacalność decyzji o budowie domu pod klucz wpływa także czas trwania inwestycji. Pierwszy etap trwa zwykle od 2-3 miesięcy. W stanie surowym budynek posiada już fundamenty, ścianki działowe, ściany nośne, dach czy kominy. W przypadku stanu surowego zamkniętego, całość może przedłużyć się o 2-10 tygodni. Budowa do stanu deweloperskiego trwa od 2 do 4 miesięcy. Na tym etapie wykonywana jest elewacja, a także wszystkie tynki czy instalacje. Budowa domu pod klucz może natomiast zająć kolejne 2-4 miesiące. Obiekt jest wówczas całkowicie wykańczany – zatrudnieni wykonawcy kładą płytki, wykonują gładzie i malują ściany. W rezultacie cały proces budowy trwa około 11-12 miesięcy. Należy oczywiście mieć na uwadze przerwy w okresie zimowym czy zmienne warunki pogodowe, które mogą opóźnić realizację prac.

Niezbędne formalności

Budowa domu pod klucz wiąże się z pewnymi formalnościami, które należy koniecznie wypełnić. Niezbędne jest przede wszystkim uzyskanie pozwolenia na budowę. Wniosek o jego otrzymanie powinien zawierać odpowiednie załączniki. Dotyczy to zwłaszcza projektu budowlanego, oświadczenia o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane oraz decyzji dotyczącej miejscowych warunków zagospodarowania przestrzennego. Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Kolejna ważna formalność to powiadomienie nadzorującego organu o rozpoczęciu prac budowlanych. Informacja ta musi zawierać plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w obiekcie oraz oświadczenie kierownika budowy. Na działce budowlanej musi się natomiast znaleźć odpowiednia tabliczka z podstawowymi danymi na temat przeprowadzanych robót. Większość tych działań wiążę się z pewnymi kosztami, jednak nie odbiegają one znacząco od wydatków towarzyszących budowie domu innym systemem.

budowa domu

Opłacalność budowy domu pod klucz

Kwestią w dużym stopniu decydującą o opłacalności budowy w systemie pod klucz jest gwarancja profesjonalnej obsługi ze strony firmy, która oferuje takie usługi. Przykładem może być New-House, którego pracownicy są w stanie zadbać o większość obowiązków związanych z realizacją inwestycji. Takie rozwiązanie nie wymaga wynajmu wielu wykonawców, ponieważ wszystkim zajmuje się jedna firma budująca domy. Kompleksowa budowa domów pod klucz daje pewność, że wszystkie prace zostaną zrealizowane na czas. Korzystając z oferty https://new-house.com.pl/ można być spokojnym o przewidywalność wszystkich wydatków. Dodatkową zaletą jest możliwość łatwej wyceny praktycznie każdego projektu, co znacząco skraca czas potrzebny na przygotowania i ogranicza koszty. W praktyce budowa domu w systemie klucz może się okazać bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Kluczem do zadowolenia jest przede wszystkim skorzystanie z usług sprawdzonych wykonawców.