Dom dla rodziny

Jak sprawnie i skutecznie wymienić uszczelkę w lodówce

Zadaniem uszczelki jest utrzymywanie zimna w lodówce i niewchodzenia ciepłego powietrze do środka. Złe lub zużyte uszczelnienie pozwala zimnemu powietrzu wydostawać się z lodówki, a ciepłemu powietrze do niej wchodzić.

Wadliwa lub nieszczelna uszczelka w lodówce ma wypływ na zwiększenie jej wydatku energetycznego, a tym samy rachunków za energię.

Skraca również żywotność przechowywanych w niej produktów, które szybciej się psują i muszą zostać wyrzucone.

Jednym ze sposobów na stwierdzenie, że potrzebna jest nowa uszczelka, jest fakt, że traci zimne powietrze i częściej się załącza. Można również sprawdzić uszczelkę drzwi pod kątem wilgotności lub czarniawej pleśni. Jeśli zauważysz jedną z tych rzeczy, prawdopodobnie potrzebujesz nowej uszczelki, ponieważ zimne powietrze skrapla wodę w ciepłym powietrzu. Jeśli zauważysz pęknięcia lub przerzedzenie uszczelki, prawdopodobnie również czas na nową. Można również przetestować uszczelkę za pomocą banknotu lub kartki. Umieść banknot na dole lodówki i zamknij na nim drzwi. Następnie spróbuj wyciągnąć go powoli. Jeśli czujesz, że lekko się przeciąga, uszczelka nie wymaga wymiany. Jeśli szybko się wyślizgnie lub osadzi się wilgoć/pleśń — wymień uszczelkę na nową.

Musisz zrobić jedną z dwóch rzeczy: naprawić przerwy w uszczelce lub całkowicie ją wymienić. Zastąpienie wadliwej uszczelki pozwoli zaoszczędzić pieniądze, zapobiegając utracie energii. Zakup nowej uszczelki nie jest zbyt drogi, a wydatek szybko się zwróci.

Rozważ naprawę uszczelki, jeśli to możliwe. Zamknij drzwi lodówki i spójrz na szczeliny. Sprawdź jak duże są i gdzie są. Użyj wazeliny, aby naprawić małe szczeliny. Wystarczy odciągnąć uszczelkę od rowków, natłuścić i wepchnąć uszczelkę z powrotem. Jeśli uważasz, że jest to potrzebne powtórz proces. Zamknij ponownie drzwi lodówki i ponownie sprawdź szczeliny. Jeśli to nie zadziałało i nadal widzisz luki, musisz wymienić uszczelkę.

Jeżeli wymiana uszczelki w lodówce okaże się konieczna, to można to zrobić szybko i łatwo, ponieważ nie jest to skomplikowana czynność.

W zależności od modelu lodówki czynność tą wykonujemy na dwa sposoby:

– delikatnie podważamy starą uszczelkę i wyciągamy od dołu z rowków, w których jest zamocowana, a następnie zakładamy nową najlepiej zaczynając od górnych rogów.

– jeżeli dookoła drzwi znajduje się metalowy uchwyt to: Poluzuj, ale nie zdejmuj, wkręty mocujące. Wyciągnij uszczelkę z drzwiczek, weź nową uszczelkę i zainstaluj ją.

Kilka dobrych praktyk przy wymianie uszczelki. 

  • Jeśli mocowanie pod uszczelką jest pęknięta, potrzebne będzie nowe. 
  • Dobrym pomysłem jest umieszczenie nowej uszczelki w ciepłej wodzie na kilka chwil przed jej zainstalowaniem.
  • Przed rozpoczęciem procesu wymiany należy wyłącz zasilanie lodówki.
  • Należy sprawdzić, czy lodówka jest dobrze wypoziomowana.
  • Jeżeli uszczelka za mocno przywiera, użyj trochę talku dla niemowląt lub mąki ziemniaczanej.
  • Alternatywnie można podgrzać uszczelkę drzwi za pomocą suszarki do włosów, aby naprawić luki. To zmiękcza uszczelkę drzwi i pozwala ją rozciągnąć.

Jeden komentarz do “Jak sprawnie i skutecznie wymienić uszczelkę w lodówce

  • Musisz zrobić jedną z dwóch rzeczy: naprawić przerwy w uszczelce lub całkowicie ją wymienić. Zastąpienie wadliwej uszczelki pozwoli zaoszczędzić pieniądze, zapobiegając utracie energii.

Możliwość komentowania została wyłączona.