Izolacja poddasza pianą PUR — ocieplenie XXI wieku
Ocieplenie poddasza jest jedną z najważniejszych inwestycji podczas budowy domu. Dach zajmuje dużą powierzchnię, przez którą może dochodzić do znacznej utraty ciepła. Z tego względu tak ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Dlaczego izolacja poddasza pianą PUR zyskuje na popularności? Jakie są jej zalety? Zapytaliśmy o to ekspertów z Pluimers Izolacje z Kutna — firmy, która od blisko 30 lat specjalizuje się w ociepleniach pianą poliuretanową.
Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową — czy warto?
Deszczowa jesień, mroźna zima i upalne lato — Polska leży w strefie klimatycznej, w której temperatura i wilgotność powietrza na przestrzeni roku ulegają znacznym wahaniom. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie ocieplenie domu, a w szczególności poddasza. Pozwala to zaoszczędzić nawet 50% na rachunkach za ogrzewanie. Jeszcze do niedawna poddasza ocieplano głównie wełną mineralną. Dziś coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że jest skutecznym izolatorem. Brak mostków termicznych i osuwania w czasie jest bardzo ważną zaletą. A dodatkowo izolacja poddasza pianą PUR znakomicie tłumi hałas dobiegający z zewnątrz.
Izolacja poddasza pianą PUR — gdzie można ją stosować?
Wyróżnia się dwa rodzaje pianki poliuretanowej: zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Do ocieplania poddasza można stosować obydwie piany pod pewnymi warunkami zamiennie. Jest to dość lekki surowiec i waha się od 10 – 40 kg /m3. Dzięki temu może być stosowany zarówno w nowych budynkach, jak i w tych mających za sobą wieloletnią historię. Właściwości materiału sprawiają, że izolacja poddasza między krokwie, legary czy jętki jest łatwa i przebiega bardzo szybko. Natrysk pianki PUR powoduje, że błyskawicznie przylega do podłoża i ulega rozprężeniu. W ten sposób wnika nawet w najdrobniejsze szczeliny, niwelując wszelkie mostki cieplne. Pianka poliuretanowa tworzy więc na poddaszu bezszwowy monolit, idealnie pokrywający całą powierzchnię stropu. Należy także pamiętać o tym, że wykonanie izolacji pianą PUR przebiega o wiele szybciej niż w przypadku zastosowania innych technik ocieplenia. Surowiec jest nanoszony za pomocą specjalnego agregatu. W zależności od powierzchni prace można ograniczyć do kilku godzin. Warunkiem jest oczywiście duże doświadczenie fachowców, warunkujące nie tylko sprawny przebieg, ale solidność wykonania izolacji poddasza.
Natrysk piany PUR na poddasze — jakie jeszcze daje korzyści?
Poza doskonałymi właściwościami izolacyjnymi piana poliuretanowa ma też szereg innych zalet. Jest to materiał całkowicie bezpieczny dla osób przebywających w domu. Ocieplenie poddasza pianą PUR może być stosowane nawet w przypadku alergików, ponieważ surowiec nie pyli, jest bezzapachowy i zapobiega rozwojowi pleśni oraz innych drobnoustrojów. Jest również elastyczny, co ma szczególne znaczenie przy natrysku na elementy konstrukcyjne, które wraz z upływem czasu mogą zmienić swój kształt. Dotyczy to między innymi drewnianej konstrukcji dachu. Warto także zaznaczyć, że można nakładać ją na różne rodzaje podłoża — drewniane, betonowe czy wykonane z blachy. Warunkiem jest jedynie to, aby podłoże było suche i czyste. Pianka otwartokomórkowa jest dobrym bezmostkowym izolatorem ciepła i jednocześnie gwarantuje wysoką paroprzepuszczalność. Piana zamkniętokomórkowa jest dużo lepszym izolatorem np. zamiast 23 cm piany otwartokomoórkowej można zastosować około 17 cm piany zamkniętkokomórkowej. W ten sposób pozwala utrzymać w domu odpowiedni mikroklimat. Trzeba dodać iż piana zamkniętokomórkowa nie jest tak paroprzepuszczlana jak otwarokomórkowa ale w zamian dużo bardziej odporniejsza na wilgoć i ingerencje np. gryzoni! Niestety ze względu na około 4 krotnie większa gęstość będzie dwukrotnie droższa niż piana otwartokomórkowa.
Izolacja poddasza pianą PUR to obecnie najbardziej skuteczna metoda ocieplenia dachu. Jesienią i zimą umożliwia utrzymanie we wnętrzach odpowiedniej temperatury. Latem z kolei zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń, dając przyjemny, orzeźwiający chłód.