Meble dla domu

Łóżka do sypialni – wszystko co warto wiedzieć

Wybór łóżka do sypialni to nie lada wyzwanie. Wybranie najlepszego łóżka do sypialni jest bardzo trudne, szczególnie dla osoby początkującej. Niemniej dobrze jest zastanowić się nad odpowiednim modelem, ponieważ od jego wygody zależy komfort naszego snu i wypoczynku – o który warto zadbać, jest to nijako inwestycja w nasze zdrowie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka do sypialni? Jaki materac wybrać? Z czego wykonane łóżka są najlepsze?

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko – materiał, z którego wykonano ramę

Wybierając najlepsze i najwygodniejsze łóżka do sypialni zasadniczo wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które zagwarantują późniejszy komfort użytkowania. Bardzo istotny jest materiał, z którego wykonano ramę łóżka. Łóżka drewniane nie powodują alergii oraz mają właściwości antystatyczne. Ponadto drewno jest wyjątkowo klasyczne i uniwersalne – sprawdza się w większości wystrojów. Niemniej, jeżeli spodziewamy się długowieczności drewna należy je odpowiednio zakonserwować. Metalowe ramy wyróżnia przede wszystkim wytrzymałość. Metal odporny jest na zarysowania, odpryski oraz obciążenie. Nie każdy jednak lubi metalowe obicie łóżka – jest ono zimne w dotyku i nie zawsze dopełnia wykończenie wnętrza.

Jak dobrać wymiary łóżka?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów łóżek – jak wybrać najlepsze? Minimalna szerokość łóżka to 80 centymetrów, z kolei długość powinna być równa wysokości osoby, która z niego korzysta powiększona o 20 centymetrów. Należy mieć jednak na uwadze, że wcale nie ma konieczności ścisłego trzymania się minimalnych wymiarów, wielkość łóżka zależy tylko od naszej fantazji – przy czym im większa powierzchnia do snu, tym jest on wygodniejszy.

Materac również gra rolę w drodze do najlepszego snu

Poza ramą należy wybrać również materac, tutaj już sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. W sklepach można znaleźć wiele typów wypełnienia, jednak najpopularniejsze to:

  • materace lateksowe – ich zaletą jest przewiewność, zapewnienie kręgosłupowi odpowiedniego podparcia oraz właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, jednak decydując się na materac lateksowy należy upewnić się, że nie posiadamy na niego uczulenia – u niektórych osób powoduje alergię;
  • materace piankowe – kluczową zaletą pianki jest dostosowywanie się do kształtu kręgosłupa pod wpływem ciepła – można więc liczyć na solidne podparcie i wygodę w czasie snu, z drugiej strony materace piankowe szybciej się zużywają i wymagają częstszej wymiany;
  • materace sprężynowe –  to stosunkowo niedrogie i klasyczne rozwiązanie, sprężyny wewnątrz materaca doskonale regulują twardość i sprawiają, że materac jest sprężysty – trzeba jednak mieć na uwadze, że ten typ materaców nie nadaje się dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym z meblami www.makrodom.pl