Domowe porady

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Wybór drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pozwolą nam postawić na najlepsze rozwiązanie. Jak wybrać drzwi do domu? O czym warto pamiętać? Jakie drzwi wewnętrzne wybrać, aby spełniały wszystkie nasze oczekiwania? Czym powinny się cechować?

Idealne drzwi do mieszkania

Podczas wyboru drzwi wewnętrznych konieczne jest to, aby mieć na względzie fakt dotyczący ich przeznaczenia. Drzwi wewnętrzne to takie, które znajdują się w lokalu – oddzielają one poszczególne pomieszczenia. Solidne drzwi wewnętrzne to podstawa w każdym domu oraz mieszkaniu. Inne dobierzemy do pokoju, jeszcze inne do łazienki. W przypadku łazienkowych drzwi konieczne jest zwrócenie uwagi na intymność i odpowiednią wentylację. W trakcie wyboru drzwi pamiętajmy o tym, aby odznaczały się doskonałą jakością i wytrzymałością.

Drzwi wewnętrzne

Najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi uchylne, które stosuje się w większości mieszkań. Dwuskrzydłowe drzwi są rzadziej spotykane i dotyczą raczej starszego budownictwa. W domu stosuje się jednoskrzydłowe drzwi lewe lub prawe. Odpowiadając na pytanie, które z nich będą potrzebne, najlepiej stanąć przed drzwiami tak, aby otwierały się w naszą stronie. Jeżeli klamka jest po naszej prawej stronie, dobrać należy drzwi prawe i na odwrót – po lewej stronie drzwi lewe.  

Drzwi wewnętrzne powinniśmy dobrać do własnych oczekiwań, dopasowując je jednocześnie do wystroju całego domu. Co ciekawe, postawić możemy na różne wersje wizualne w obrębie jednego modelu drzwi. Mogą one cechować się gładkością, wytłoczeniami, zastosowaniem ozdobnej szyby, w zależności od naszych potrzeb. Dzięki temu wszystkie modele będą ze sobą współgrały, a my stworzymy spójną całość w mieszkaniu. 

Wygoda i funkcjonalność

Drzwi wewnętrzne, w odróżnieniu od drzwi zewnętrznych, nie są narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych. Jednakże pamiętajmy o tym, że w tym przypadku także mogą im grozić zniszczenia różnego typu. Chodzi tutaj głównie o porysowania, zadrapania, ścieranie mechaniczne, wgniecenia oraz obicia, wysokie działanie wilgoci, czy też stosowanie środków czyszczących, które mogą zawierać szkodliwe składniki chemiczne. Trwalszym rozwiązaniem są drzwi wykonane z drewnianych płyt, co pozwala zyskać pewność, że nie będą tak łatwo ulegać wypaczeniu. Metalowe drzwi odporne są na uszkodzenia mechaniczne, natomiast drzwi z PCV odznaczają się wysoką zdolnością izolacji akustycznej i termicznej.