Ogrzewanie hybrydowe – na czym to polega?
Jeżeli budujesz nowy dom lub planujesz modernizację istniejącego już budynku, jedną z ważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć, jest wybór źródła ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dowiedz się, na czym polega ogrzewanie hybrydowe i dlaczego się opłaca.
Hybrydowy system grzewczy to połączenie odnawialnego źródła energii z tradycyjnym systemem ogrzewania. Instalacje hybrydowe najczęściej składają się z pompy ciepła typu powietrze-woda oraz kotła gazowego lub olejowego. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego połączenie tych dwóch technologii to świetny krok w kierunku bezpiecznego, bezobsługowego oraz oszczędnego ogrzewania.
Kiedy warto wybrać system hybrydowy?
Ogrzewanie hybrydowe sprawdzi się, jeśli chcemy mieć pewność, że w przypadku problemów z dostawą paliwa możemy liczyć na dodatkowe źródło ciepła. Ponadto w dużym stopniu uniezależnia ono nasz budżet od wahań cen na rynku paliw oraz energii elektrycznej.
Zastosowanie dodatkowego, odnawialnego źródła energii, jakim jest pompa ciepła, w już istniejącym, modernizowanym domu może znacząco obniżyć koszty ogrzewania oraz emisję CO2. To właśnie wśród właścicieli domów termomodernizowanych systemy hybrydowe cieszą się największą popularnością. Jeżeli posiadasz już kocioł gazowy lub olejowy, wzbogacenie systemu grzewczego o powietrzną pompę ciepła typu powietrze-woda w większości przypadków nie będzie wiązało się z dużą ingerencją w kotłownię.
Ogrzewanie hybrydowe – jak to działa i dlaczego się opłaca?
Instalacje grzewcze współpracujące z tradycyjnym kotłem często dostarczają ciepło do budynku poprzez grzejniki. Wymagają one zasilania wodą o wysokiej temperaturze (w okresie największych mrozów rzędu nawet 70oC). Pompy ciepła typu powietrze-woda najwyższą efektywność osiągają przy stosunkowo niskich temperaturach zasilania instalacji grzewczej – do 40oC. Ponadto wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej obniża również się ich sprawność – COP (coefficient of performance). Współczynnik COP określa stosunek pomiędzy energią cieplną wprowadzoną do budynku przez pompę ciepła a energią elektryczną zużytą do napędu sprężarki.
Jeżeli więc, przykładowo, cena za 1 kWh energii wyprodukowanej przez tradycyjne źródło ciepła jest trzykrotnie niższa niż cena 1 kWh prądu, to przy COP poniżej 3,0 bardziej opłacalne będzie wykorzystanie kotła grzewczego. W praktyce oznacza to, że moc kotła powinna pokryć 100% zapotrzebowania budynku, natomiast nie ma konieczności stosowania pompy ciepła o tak wysokiej mocy.
Dzięki temu pompa ciepła w układzie hybrydowym pracuje głównie latem (na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej) oraz w okresie umiarkowanych temperatur, zasilając budynek w ekologiczną i tanią energię cieplną. W czasie wyższych mrozów uruchamia się z kolei kocioł, który zasila instalację wodą o wysokiej temperaturze i nie pozwala na spadek komfortu wewnątrz budynku.
Dzięki zestawieniu powietrznej pompy ciepła z tradycyjnym urządzeniem grzewczym możemy obniżyć roczne koszty ogrzewania nawet o 30-50%, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy naszego domu.
Ogrzewanie hybrydowe – wybierz rozwiązanie systemowe
Aby eksploatacja instalacji hybrydowej była najbardziej efektywna i najtańsza, zdecyduj się na rozwiązanie systemowe od jednego producenta. Przykładem takiego systemu może być połączenie kotła Vaillant ecoTEC plus (gazowy) lub icoVIT (olejowy) z pompą ciepła aroTHERM split. Za sterowanie całym układem odpowiedzialny jeden regulator – multiMATIC VRC. Na podstawie aktualnego COP pompy ciepła oraz zaprogramowanych wcześniej kosztów paliwa i energii elektrycznej regulator na bieżąco monitoruje dane i decyduje, które urządzenie powinno pracować, aby koszty ogrzewania były jak najniższe. System ogrzewania hybrydowego jest więc całkowicie bezobsługowy, ekonomiczny oraz przyjazny środowisku.
Zaufaj inteligentnym systemom grzewczym firmy Vaillant i zdecyduj się na ekonomiczne, a jednocześnie najbardziej ekologiczne metody ogrzewania domu.