Dekoracje

Sztuczne kwiaty do domu

Pomieszczenie sprawia wrażenie przytulniejszego, kiedy wokół porozstawiane są rośliny. Dobrze się czujemy pośród zieleni i wielokolorowych kwiatów. Coraz częściej, dekorując swoje wnętrza, otwieramy się na naturę. Sięgamy zarówno po żywe, jak i po sztuczne kwiaty. Czy warto mieć sztuczne kwiaty do domu? Jeśli tak, to jakie wybrać?

Idealna kopia przyrody

W czasach teraźniejszych sztuczne kwiaty w dużej mierze różnią się od tych sprzed kilku dekad. Tworzywo, z którego są produkowane, niezwykle dobrze imituje strukturę prawdziwych roślin. Dzisiaj, kiedy spojrzymy na sztuczny kwiat, możemy stwierdzić, że jest żywy. Czasami musimy podejść bliżej, a w niektórych przypadkach dotknąć, by przekonać się o jego prawdziwych pochodzeniu.

Sztuczne kwiaty – czy warto?

Sztuczne kwiaty mają swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi głoszą, że tylko żywe rośliny są cenne – są śliczne, ale mają też wiele innych zalet, m.in. oczyszczają powietrze, pochłaniają promieniowanie emitowane z urządzeń elektronicznych oraz tym, którzy się nimi opiekują, sprawiają wiele przyjemności. Mimo tych pozytywnych przykładów są osoby, nie mogące mieć żywych roślin w domu lub nie chcą ich mieć.

Zalety sztucznych kwiatów:

  • nie sprawiają problemów osobom, które zmagają się z alergiami. Na glebie w doniczkach naturalnych kwiatów rozwijają się niebezpieczne grzyby, dlatego kupowanie tych roślin nie jest zalecane przez alergologów,
  • nawet ten, kto nie ma „ręki do kwiatów”, może cieszyć się ich pięknem. Kwiaty nie będą się niszczyć,
  • ludzie zazwyczaj są zabiegani i nie mają czasu nawet dla siebie – a co dopiero dla roślin. Kiedy wiemy, że czasu nie mamy pod dostatkiem lepiej zrezygnować z zakupu żywych kwiatów. Tak będzie lepiej i dla nas, jak i dla kwiatów. Sztucznych nie musisz podlewać, ani zmieniać ich ziemi. 
sztuczne kwiaty do domu
sztuczne kwiaty do domu

Kiedy zrezygnować z zakupu żywych kwiatów? Trudno opiekować się roślinami, gdy połowę życia spędza się na wyjazdach. Jeżeli w swoim domu nie masz warunków do rozwoju roślin (np. odpowiedniego naświetlenia), powstaje problem i zagrożenie dla nich.

Natomiast, jeśli nie lubimy opiekować się kwiatami, sprawia nam kłopot usuwanie suchych liści, przesadzanie, czy ciągłe podlewanie, to nie zmuszajmy się do tego. Lepszą perspektywą jest zakup sztucznych kwiatów.

Dekorowanie wnętrz sztucznymi kwiatami

Ofert w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, jest mnóstwo. Popularne aktualnie są ogromne liście monstery, sztuczne trawy oraz gałązki kwitnącej magnolii. Wśród roślin doniczkowych uznaniem cieszą się sukulenty, kaktusy, palmy, czy bluszcze. Można także pokusić się na zamknięcie roślin w szkle. Taka dekoracja wygląda pięknie, a do roślin sztucznych nadaje się idealnie. Znane jest także dekorowanie ścian na zielono – bluszczem, mchem lub nawet storczykami.

Sztuczne kwiaty do domu, ze względu na to, że nie muszą mieć dostępu do światła, wody, czy powietrza, stwarzają nam dużo możliwości. Dlatego można ustawić je niemal wszędzie. Powiesić wysoko nad sufitem, położyć na półce w łazience albo na balkonie, jako zielony parawan, zapewniający cichy kącik.

Podsumowując, jeżeli kochasz naturę i chcesz cieszyć się nią w swoim domu, a nie masz predyspozycji do posiadania żywych kwiatów, zawsze możesz nacieszyć się widokiem sztucznych – to doskonała alternatywa.