Dom dla rodziny

Jak płacić mniej za światło?

Rachunki za prąd rosną z każdym rokiem. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wiele osób więc szuka różnych sposobów na oszczędności pod tym względem. Jakimi sposobami więc można ograniczyć tego rodzaju wydatki i tym samym płacić mniej za światło?

Różni dostawcy i różne ceny

Powszechnie wiadomo, że w Polsce można od ponad dekady wybierać dostawcę energii elektrycznej. To ogromna zaleta i możliwość wyboru jednego z wielu różnych producentów prądu. Oprócz kwestii wyboru konkretnego operatora można też swobodnie wybierać dowolne taryfy, które będą odpowiadać naszym potrzebom. W internecie bez trudu można znaleźć wiele kalkulatorów i statystyk odnośnie tego jaki dostawca prądu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem pod kątem naszego zapotrzebowania. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że w razie potrzeby można zmienić taryfę na taką, która będzie spełniać nasze konkretne wymagania.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Olsztynie

Oszczędzaj z głową

Sporo mówi się o tym, aby oszczędzać. Najprościej to zrobić poprzez wyłączanie niepotrzebnego światła, wyłączanie z gniazdka urządzeń na czas naszej nieobecności i generalnie zalecane jest kupowanie urządzeń energooszczędnych. Dla wielu osób ta opcja nie do końca wydaje się racjonalna, bo wiąże się z kosztem związanym z zakupem nowego sprzętu. Wystarczy jednak zwykły kalkulator, aby obliczyć to po jakim czasie od zakupu dany sprzęt będzie dla nas oszczędzał na energii elektrycznej. Ciekawym rozwiązaniem pod względem oszczędności jest zastosowanie inteligentnych wyłączników światła oraz inteligentnych gniazdek, które będą odłączać dopływ prądu w razie potrzeby. Pozwala to na oszczędność w urządzeniach, które działają w trybie stand-by, a więc wszelkiego rodzaju telewizorów i urządzeń sterowanych z pilota. Gdy nie korzystamy z urządzeń tego typu nie ma sensu, aby były one cały czas pod napięciem, szczególnie jeśli planujemy wyjazd. Jeśli natomiast przyjrzymy się współczesnym rozwiązaniom pod kątem instalacji oświetleniowej to warto pomyśleć o urządzeniach z czujnikami ruchu oraz czujnikami zmierzchu. Nie dość, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie to jeszcze pozwala na realne oszczędności.

Tryb ekonomiczny w urządzeniach

Posiadając nowoczesne sprzęty można zauważyć, że niektóre z nich posiadają tryb ekonomiczny. Warto sprawdzić instrukcję urządzenia, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Zasada wynikająca z trybu ekonomicznego nie pozwala działać urządzeniu dłużej, ale zużywać mniej energii. Dotyczy to na przykład pralek, zmywarek i innych tego typu urządzeń.