Domowe porady

Jak urządzić domek letniskowy 35-70 m2?

Odpoczynek od miejskiego zgiełku na łonie natury to drobny luksus, na który najczęściej pozwalamy sobie przy okazji urlopu. Zazwyczaj decydujemy się wtedy na jedną z atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscowości i tym samym przenosimy się w nie mniejszy tłok i ścisk. Jeśli przestaje Ci się podobać taka opcja urlopu, zainwestuj we własny domek letniskowy w spokojnej i cichej okolicy. 

Domek letniskowy 35-70 m2

Dlaczego właśnie taki wymiar domku letniskowego? Zgodnie z aktualnym prawem możemy go postawić na swojej działce bez pozwolenia na budowę. Oznacza to, że jedyne co musimy zrobić, to zgłosić w odpowiednim miejscu nasz zamiar postawienia domu letniskowego. Najczęściej jest to starostwo lub urząd gminy, a dokładnie wydział architektoniczno-budowlany.

Co istotne, zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem budowy. Budowa domku letniskowego w dzisiejszych czasach również nie nastręcza dużego kłopotu, ponieważ tak naprawdę możemy zakupić gotowy domek, np. z drewna, a profesjonalna firma w umówionym terminie przyjedzie i postawi go za nas. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak urządzić domek letniskowy 35 m2 lub 70 m2.

Co zrobić ze ścianami w domku letniskowym? 

W zależności od tego, na jaki domek letniskowy się zdecydujemy, to najczęściej mamy dwie najbardziej popularne opcje w kwestii ścian. Jeśli są one odpowiednio ładne i estetyczne, np. w całości wykonane z drewna, to możemy pozostać przy takim rozwiązaniu. Jeśli jednak wymagają odnowienia, to wystarczy pomalować je farbą na wybrany przez nas kolor.

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2 jeśli chodzi o kolor ścian? Jest to oczywiście kwestia całkowicie indywidualna, ale pewne barwy sprawdzą się lepiej od innych – przede wszystkim warto postawić na jasne, pastelowe i nieco chłodne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń. Kolor ścian powinien także współgrać z pozostałymi sprzętami, w tym między innymi meblami, więc można wstrzymać się z wyborem farby do momentu, gdy będziemy mieć już wybrane meble do naszego domu letniskowego. 

Jak urządzić domek letniskowy 70 m2 – meble

Nie da się ukryć, że w tej kwestii decydujący jest przede wszystkim metraż. Domek letniskowy o powierzchni 70 m2 na pewno będzie łatwiejszy w urządzaniu, jeśli chodzi o wybór mebli, ale urządzanie domku do 35 m2 wcale nie musi być aż tak trudne. Przede wszystkim warto postawić na nowe meble, a nie wstawiać do niego stare sprzęty z garażu, które służyły nam przez dekadę. Dzięki temu dobierzemy je adekwatnie do swoich potrzeb i metrażu – ponadto możemy także zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, co w przypadku małego domku ma bardzo duże znaczenie.

W niedużym domku letniskowym sprawdzą się przede wszystkim meble, które poza swoimi podstawowymi funkcjami, będą posiadać także dodatkowe. Tak jest z łóżkami czy siedziskami, które posiadają również pojemne skrzynie do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów, a jak łatwo się domyślić, na pewno znajdą się takie również w naszym domku. Są to na przykład koce czy poduszki, ale i nie tylko – równie dobrze możemy w nich pomieścić złożone materace, leżaki, krzesełka czy nawet dmuchany basen – wszystko zależy od ich pojemności. Schowane akcesoria nie będą się kurzyć i bezpiecznie dotrwają do kolejnego sezonu, a my nie będziemy mieć zbędnego bałaganu w pomieszczeniu.

Jeśli urządzanie domku do 35 m2 chcemy jednak zacząć od wstawienia naszych starych mebli, warto je wcześniej odnowić, na przykład pomalować na inny kolor. Dzięki temu nasza przestrzeń na letni relaks zostanie odświeżona, a meble zyskają zupełnie inny wymiar. Zamiast farby można także użyć nowych oklein, a kolor warto dopasować do ścian, jeśli zostały już pomalowane. 

Na jakie meble warto przede wszystkim postawić? Przydadzą się wygodne i duże sofy, które można szybko przekształcić w łóżka, a przy tym posiadają praktyczny schowek. Na pewno sprawdzi się także pojemna skrzynia, która może pełnić funkcję siedziska oraz stołu, który zagra również rolę biurka. Rozkładane drewniane krzesła przydadzą się zarówno w domku, jak i na tarasie. Natomiast nieduże szafki i półki powinny być pojemne i najlepiej zmieścić się w miejscach, których nie można w innych sposób zaadaptować, np. wnęki, czy miejsca pod oknem, sufitem lub schodami. 

Okna z moskitierami – tego nie powinno zabraknąć

Jak urządzić domek letniskowy 70 m2, aby był idealnym miejscem do relaksu? Przede wszystkim warto pamiętać o zamontowaniu w oknach moskitier. Niestety w sezonie musimy zmierzyć się z uciążliwymi insektami i to właśnie moskitiery są najlepszym rozwiązaniem. Czy w oknach warto wieszać firanki? – To już jest oczywiście kwestia indywidualna, ale znacznie lepszym rozwiązaniem może być roleta, którą będziemy rozkładać, gdy zajdzie taka potrzeba. Roleta lub zasłona ochroni nas również przed mocnym słońcem. 

Oświetlenie w domku letniskowym 

Gdy przed nami dylemat, jak urządzić domek letniskowy 35 m2, to nie możemy również zapomnieć o aspekcie, jakim jest oświetlenie. Zdecydowanie powinno być ono funkcjonalne i zapewniać nam komfort podczas czytania, gotowania czy wieczornych rozmów.

Oprócz światła głównego na suficie warto więc postawić również na punktowe, w takich miejscach, gdzie będziemy spędzać więcej czasu, np. przy stole oraz aneksie kuchennym. W kwestii tej świetnie sprawdzą się nieduże kinkiety, a także taśmy ledowe, które można między innymi przykleić za meblami. Dzięki temu zyskamy nie tylko dodatkowe źródło światła, ale również stworzymy przyjemny klimat. Urządzanie domku do 35 m2 warto potraktować jako dobrą zabawę i przyjemność, ale nie można zapomnieć również o wymiarze funkcjonalnym tego miejsca.

Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.