Domowe porady

Jak wybrać odpowiedni materac?

Wystarczająco wygodny, po prostu długi i przede wszystkim wysokiej jakości. Taki powinien być twój sen. Jak to osiągnąć? Oprócz zdrowego trybu życia i przyjemnego otoczenia w sypialni, ważnym warunkiem jest odpowiedni materac. Jednak wybór idealnego materaca wcale nie jest łatwy. Materiały i technologie szybko się rozwijają, dlatego oferta jest bardzo szeroka. Ponadto materac powinien służyć Ci niezawodnie przez kilka lat, więc warto poświęcić czas na dokonanie właściwego wyboru.

Podstawowe zasady wyboru materaca

Pierwszym kryterium, jaki powinieneś wziąć pod uwagę wybierając materac jest jego twardość. Należy ją dobrać w zależności od wzrostu, wagi i wieku użytkownika. Uwzględnij także preferowane pozycje do spania.

Prawidłowy materac powinien przekraczać długość ciała o 20-25 cm. Szerokość zależy od rodzaju łóżka, 90 cm zwykle dotyczy łóżka pojedynczego. Przy podwójnym łóżku, szerokość materaca może zaczynać się już od 80 cm, przy wykorzystaniu dwóch materacy, odpowiednich dla każdego użytkownika. Optymalna wysokość materaca to co najmniej 15 cm. W przypadku materacy dla seniorów z reguły im wyższy, tym lepszy. Przykładem takiego materaca jest Tempur Sensation Luxe, który posiada aż 30 cm wysokości. Więcej na jego temat dowiesz się na stronie salonsnu.pl/materace-tempur/571-materac-tempur-sensation-luxe.

Dokonując wyboru materaca musisz też uwzględnić posiadane łóżko i stelaż, design sypialni oraz osobiste preferencje, szczególnie jeśli jesteś alergikiem lub wolisz naturalne materiały.

https://www.youtube.com/watch?v=CjD-lW7kRVE

Twardość materaca

Najważniejszym parametrem przy wyborze odpowiedniego materaca jest jego twardość. Większość sprzedawców rozróżnia 4 stopnie twardości: od miękkiej do bardzo twardej.

Jednym z najważniejszych czynników przy doborze twardości materaca jest waga ciała użytkownika. Osoby o niższej wadze mogą wybrać bardziej miękkie materace, natomiast osoby o większej wadze powinny wybrać twardsze materace, które zapewnią organizmowi wystarczające podparcie. Zazwyczaj kobiety i osoby starsze wolą bardziej miękkie materace, podczas gdy mężczyźni wolą twardsze podłoże. Dlatego często najbardziej optymalną opcją okazuje się wybór materaca o średniej twardości, który zadowoli prawie każdego.

Ważne jest również rozważenie najczęstszej pozycji do spania. Jeśli śpisz głównie na boku, niektóre strefy materaca obciążają bardziej twoje ciało niż inne. Dlatego optymalnym wyborem dla Ciebie będzie miękki lub średnio twardy materac, który dopasowuje się do ciała, jednocześnie go wspierając. Można tutaj polecić materac Tempur Cloud Elite, który zapewnia odpowiednie podparcie i ogromną wygodę, szczególne podczas snu na boku. Materac ten jest dostępny na stronie salonsnu.pl/materace-tempur/16-materac-tempur-cloud-elite.

Jeśli wolisz spać na brzuchu lub w nocy przybierasz wszystkie możliwe pozycje, z pewnością docenisz średniotwardy materac, który także dopasowuje się do ciała, przy czym bardziej zabezpiecza je w pozycji poziomej.  Natomiast gdy śpisz na plecach, zdecydowanie wybierz twardszy materac. Podczas snu optymalnie rozkłada ciężar i zabezpiecza kręgosłup w naturalnej pozycji.

Odpowiednio dobrany i zadbany materac może służyć Ci przez wiele lat. Dobrze więc przemyśl swoje preferencje oraz poznaj dostępne na rynku opcje, aby wybrać to co najlepsze dla ciebie.

artykuł sponsorowany.