Jaki proszek do prania wybrać?

Borykasz się z problemem zawsze zaplamionych i brudnych ubrań? Nie wiesz jaki środek do prania sprawdzi się najlepiej? Zachęcamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Brudne rzeczy muszą zostać uprane, co czego posłuży pralka i proszek do prania. Niektórzy sięgają po kapsułki, żele czy różnego typu płyny do płukania. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem tego typu środków, ale wybór tych odpowiednich nie zawsze jest łatwym zadaniem. Bogaty i zróżnicowany asortyment może wręcz okazać się problemem, gdyż trudno będzie zdecydować się na konkretny proszek do prania. Czym w takim razie należy się kierować, aby dobrze wybrać?

Bezpieczne pranie

Najtańszy proszek do prania to zwykle ten o bardzo wątpliwej jakości, zawierający mnóstwo chemicznych substancji o drażniącym zapachu. Jego stosowanie może wiązać się z wieloma problemami w postaci podrażnienia skóry, uczulenia i wysypki. Nie mówiąc już o możliwości zniszczenia ubrań, utraty koloru. Wybór proszku powinien być wobec tego bardzo dobrze przemyślany, podobnie jak w przypadku produktów żywnościowych, należy mieć na uwadze skład. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem okazuje się być sięgnięcie po ekologiczny proszek do prania, który zamiast toksycznych substancji będzie miał naturalne składniki. Godne polecenia są proszki bez konserwantów, zbędnych substancji zapachowych i barwników.

 Co można znaleźć w przyjaznych dla środowiska proszkach do prania?

Bezpieczny w stosowaniu proszek do prania zawiera w swoim składzie boraks, sodę kalcynową, nadwęglan sodu, mydło marsylskie. Można wykonać środek piorący samodzielnie. Wystarczy nabyć wyżej wymienione produkty. W Internecie jest wiele sprowadzonych przepisów na ekologiczne i skuteczne proszki do prania. Jest to ciekawa alternatywa dla gotowych produktów. Bez wątpienia warto je wypróbować. Nawet płyny do płukania można zrobić samodzielnie. Przykładową mieszanką będzie ocet, olejek eteryczny – cytrynowy lub lawendowy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy i czasu, to można zdecydować się na zakup uniwersalnego proszku do prania, stosowanego niezależnie od koloru wkładanych do pralki rzeczy. Zgodnie z zaleceniami lepiej jest jednak używać oddzielnie proszki do prania rzeczy białych i kolorowych. Trzeba pamiętać o tym, że ich skaldy się różnią. Te pierwsze zawierają w składzie związki wybielające i mają silniejsze działanie. Jeśli wypierzemy w takim proszku kolorowe ubrania, mogą powstać nieestetyczne odbarwienia.