Dom dla rodziny

Rynek nieruchomości w czasie koronawirusa

Obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na wiele aspektów gospodarki lokalnej, jak i globalnej. Jedną z branży, która jest wyjątkowo wrażliwa na obecną pandemię, jest rynek nieruchomości. Jak wygląda obecna sytuacja i czy możemy liczyć w najbliższym czasie na kolejne zmiany?

Zakup nieruchomości

Rynkiem nieruchomości niełatwo zachwiać i zwykle trzeba czekać parę lat, aby wyciągać istotne wnioski. Jednak można już zauważyć pewne trendy w zakupie nieruchomości.

Według ankiet przeprowadzonych przez portale branżowe, aż 70% pośredników zauważyło wyraźny spadek zainteresowanie zakupem nowych nieruchomości — mieszkań, domów jednorodzinnych, czy domów typu bliźniaki. Łomianki, Kobyłka czy Wawer to miejsca, w których obecnie są prowadzone intensywne prace budowlane, a w związku ze zmniejszonym zainteresowaniem klientów, dalsze losy tamtejszych budów stoją pod znakiem zapytania.

Ceny nieruchomości a koronawirus

Dyskusja o tym, czy pandemia wpłynie na wzrost cen mieszkań, obecna jest już od samego jej początku. Pojawiło się sporo głosów, że paradoksalnie, koronawirus wpłynie na zmniejszenie cen nieruchomości w związku ze zmniejszonym popytem. Co mówią obecne dane?

Obecnie dostępne są jedynie statystyki za I kwartał 2020 roku. Według liczb pandemia koronawirusa w tym okresie nie miała istotnego wpływu na rynek nieruchomości i ceny mieszkań. Eksperci zaznaczają jednak, że jest to jednak zbyt krótki okres, aby wyciągnąć prawidłowe wnioski i należy poczekać co najmniej pół roku, aby zobaczyć, czy koronawirus wpłynął na ceny mieszkań.

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii koronawirusa

O ile ceny nie poszły istotnie w górę, to niestety banki obecnie zaostrzają wymogi zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Oznacza to, że wiele osób może mieć problemy z kupnem takich nieruchomości, jak mieszkania lubnowe domy. Łomianki pod Warszawą są miejscem, gdzie coraz więcej buduje się domów przeznaczonych dla młodych rodzin z dziećmi — na tę chwilę nie wiadomo, czy w najbliższym czasie pojawią się tam nowe inwestycje.

Zaostrzenie warunków przyznania kredytu hipotecznego wynika z tego, że banki próbują zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kredytobiorców związaną z obniżoną pensją lub utratą pracy. Mimo że stopy procentowe zostały znacząco obniżone, to nie jest wcale łatwo dostać kredyt hipoteczny.

Wynajem nieruchomości

Cieszy fakt, że rynek wynajmu nieruchomości jest obecnie bardziej przyjazny dla najemców. Wielu obcokrajowców wróciło do krajów pochodzenia, najem krótkoterminowy (typu Airbnb) jest obecnie utrudniony, więc na rynku znalazło się wiele dostępnych mieszkań na wynajem długoterminowy. W związku z tym również pospadały ceny za wynajem i łatwiej jest znaleźć mieszkanie na preferencyjnych warunkach.