Informacje

Jakie krzesło ergonomiczne do domowego biura?

Jeśli pracujesz w biurze, najprawdopodobniej firma zapewnia Ci specjalne krzesła do siedzenia, które sprawiają, że Twoje plecy nie są obciążone wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej. Co jednak, jeśli pracujesz w domu i nie masz warunków do tego, aby wygodnie siedzieć przez długi czas? W takim wypadku należy wybrać odpowiednie krzesło ergonomiczne, które pozwoli Ci zachować zdrową pozycję i prosty kręgosłup podczas pracy.

Czym charakteryzuje się krzesło ergonomiczne?

Nasze ciała podczas pracy siedzącej narażone są na różnego rodzaju napięcia. Siedząc na krześle, które nie spełnia odpowiednich wymogów, prędzej czy później (a prawie na pewno prędzej) będziemy odczuwać bóle pleców i krzyża. Odpowiednie krzesło ergonomiczne (www.mildis.pl) pozwoli rozładować napięcia w kręgosłupie i zachować zdrową postawę. Czym charakteryzuje się krzesło lub fotel ergonomiczny? Ergonomia to, mówiąc w skrócie, dziedzina nauki, która zajmuje się dopasowaniem sprzętów, z jakimi mamy na co dzień do czynienia w pracy, do kształtu i potrzeb naszego ciała. Fotel ergonomiczny będzie więc po pierwsze posiadał opływowe kształty, a po drugie regulację na wielu poziomach.

Większość foteli ergonomicznych do pracy opartych jest na kółkach, rozłożonych równomiernie na pięcionogu, który pozwala na swobodne przemieszczanie się na krześle. Dodatkowo, krzesło ergonomiczne powinno zawierać regulowane podparcia, podstawę a także, co wydaje się najważniejsze, oparcie, które możemy dowolnie odchylać. Zwłaszcza ta część krzesła jest ważna – wiele foteli posiada wbudowana w oparcie odpowiednio dobraną, przeźroczystą tkaninę, która pozwala plecom oddychać.

Jak wybrać dobre krzesło ergonomiczne do domu?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w sypialni, czy masz w domu wydzielony swój własny gabinet, krzesło ergonomiczne, które wybierzesz powinno być przede wszystkim wygodne – i jest to najważniejsza zasada, jaką należy się kierować. Zwróć więc uwagę, czy oparcie jest odpowiednio wymodelowane, oraz czy cały fotel zawiera opcję regulacji. Ostatnimi czasy do domów bardzo często wybierane są także fotele gamingowe, które stworzone są dla osób spędzających wiele godzin przed ekranem komputera, spełniają więc część funkcji fotela ergonomicznego, jednak często nie posiadają kółek. To ważna cecha krzesła, szczególnie w domowych warunkach – dzięki mobilności fotela, będziesz mógł z łatwością przemieścić się z jednego pomieszczenia do drugiego.

Dlaczego dobre krzesło ergonomiczne jest takie ważne?

Być może na co dzień nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale nieodpowiednia postawa w pracy może skutkować poważnymi konsekwencjami w późniejszym życiu. Napięcia w kręgosłupie skutkują uciskiem i bólem w perspektywie krótkoterminowej, natomiast po dłuższym czasie mogą skutkować zwyrodnieniem stawów i schorzeniami kręgosłupa. Zadbanie o kręgosłup podczas pracy jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia.

Siedząc na krześle ergonomicznym łatwo zauważysz różnicę w samopoczuciu. Jeśli krzesło ergonomiczne jest odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb, nie będziesz czuć napięć w kręgosłupie, a po pracy będziesz mógł ze spokojem oddać się innym czynnościom, których nie zakłóci Ci ból pleców.