Informacje

Po co i jak oklepywać niemowlaka?

Oklepywanie niemowlęcia to dość częsty zabieg, który wykonują matki lub ojcowie małego dziecka. Ma on znaczenie zdrowotne i pomaga niemowlakowi udrożnić nos i gardło. Jakie dokładnie ma znaczenie oklepywanie niemowlaka i jak najlepiej wykonywać tę czynność?

Po co oklepywać niemowlaka?

Noworodki i dzieci do pierwszego roku życia nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego odruchu kaszlu. Owszem, potrafią kaszleć samodzielnie, jednak jest to mało efektywne w przypadku, gdy w nosie nagromadzi się wydzielina lub dziecko ma problemy z oddychaniem. Jeśli dziecko ma infekcję oddechową, i przyjmuje dodatkowo leki mukolityczne, jego oklepywanie jest obowiązkowe. Odpowiednio wykonany zabieg pomaga usunąć nagromadzoną wydzielinę i sprawia, że dziecku łatwiej jest oddychać.

Jak oklepywać niemowlę?

Jest kilka sposobów na oklepywanie niemowlęcia, i różnią się one między innymi w zależności od wieku naszej pociechy. Aby odpowiednio oklepywać niemowlę, należy zarówno właściwie ułożyć dziecko, jak i ręce – jak oklepywać niemowlę radzi też beebaby.pl. Zasadniczo dzieci najmłodsze powinniśmy ułożyć w pozycji drenażowej, to jest na kolanach i z główką skierowaną do dołu. Dzieci nieco starsze natomiast należy położyć w pozycji bocznej i podczas oklepywania unosić rękę malucha do góry.

Oklepywanie musi mieć charakter delikatny i odbywać się za pomocą zrównoważonych, niezbyt intensywnych ruchów, które mają na celu przyspieszenie wydalania wydzieliny z organizmu dziecka. Dłoń należy odpowiednio ułożyć, tak, aby miała kształt łódeczki, a następnie opuszkami palców opukiwać ciało niemowlęcia. Opukać należy cały bok, plecy, oraz klatkę piersiową dziecka. Co ważne, opukiwania nie należy zaczynać od góry, a od dołu, od krańca żeber, by potem powoli poruszać się w górę. Nie należy też oklepywać kręgosłupa, nerek czy mostka dziecka, gdyż są to części bardzo delikatne. Po chwili dziecko powinno zacząć kaszleć – na ten moment powinniśmy zaprzestać opukiwania i pozwolić dziecku wykrztusić wydzielinę. Po odkrztuszeniu możemy wrócić do opukiwania niemowlaka.

Ile powinno trwać oklepywanie niemowlaka?

Oklepywanie to zabieg, który najlepiej jest wykonywać z samego rana, z uwagi na to, że przez noc mogło nagromadzić się w ciele dziecka sporo wydzieliny. Jeśli jednak niemowlę przyjmuje leki, zabieg należy co jakiś czas powtarzać w ciągu dnia.

Oklepywanie nie powinno trwać długo – czas powinien wynosić koło minuty lub dwóch. Dłuższe oklepywanie niemowlęcia mogłoby skutkować bólem i powstaniem śladów na delikatnej skórze dziecka. Należy jednak wykonywać ten zabieg sprawnie i dbać o to, aby oklepać dziecko z każdej strony.

Jeśli masz duże ręce, lub boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę podczas oklepywania, warto kupić w aptece specjalne młoteczki do oklepywania dziecka, które pomogą Ci wykonać ten zabieg w bardziej komfortowy sposób. Pamiętaj jednak, że wszystkiego można się nauczyć, a jeśli masz jakieś wątpliwości, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem pediatrą, położną lub pielęgniarką.