Informacje

Worki kompostowalne do odpadów organicznych

W ramach segregacji śmierci wydzielamy także odpady organiczne. Biobag powstają, aby te ulegające właściwie w pełni rozkładowi odpady nie musiały być przez nas gromadzone w plastikowych workach. Kompostowalne worki także wykonane są z materiału, który ulega biodegradacji, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

Worki do selektywnej zbiórki odpadów organicznych

Wielokrotnie zastanawiałeś się, jak jest sens pakowania zebranych odpadów organicznych do plastikowego worka? My również! Nie bez powodu firmy obsługujące wywóz śmieci zalecają, aby zrezygnować z ich stosowania do odpadów organicznych. Możliwości są więc dwie. Albo sięgniesz po biodegradowalne worki albo będziesz wyrzucał śmieci do kontenera bez opakowania, co również jest jakimś rozwiązaniem, choć zdecydowanie mniej wygodnym. Worki biobag, worki kompostowalne mają zapewnić ci komfort, a jednocześnie być przyjazne do środowiska. Bez obaw możesz do nich zapakować m.in.:

  • obierki z owoców oraz warzyw,
  • skorupki jajek,
  • suche kwiaty,
  • skoszoną trawę,
  • liście,
  • pieczywo suche,
  • fusy po kawie oraz herbacie.

Worki kompostowalne kontra plastikowe

Poddające się kompostowaniu worki, biobag, worki biodegradowalne — wszystkie te nazwy sygnalizują, że są to eko worki, które z czasem same ulegną rozkładowi. Tym samym bez problemu możesz do nich pakować odpady organiczne, bez zastanowienia w tym roku możesz takie śmieci wrzucić do brązowego kontenera. Dodatkowo są one bardzo wytrzymałe, trwałe i solidnie wykonane. Co ważne, jako organiczne, mają zdolność przepuszczania powietrza, dzięki czemu zgromadzona w nich np. trawa nie zacznie gnić i brzydko pachnieć. Odpowiednie odparowanie wilgoci sprawia, że nie ma możliwości powstawania nieprzyjemnych zapachów. Bioodpady schną, nie wydzielając przy tym odrzucających zapachów. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku worków plastikowych. Tutaj niestety nie ma mowy o cyrkulacji powietrza, śmieci się więc zaparzają, gniją w worku i brzydko pachną. Do tego worek plastikowy się nie rozkłada. Niestety nadal powszechne jest zjawisko jego palenia, które sprawia, że kolejne szkodliwe opary uwalniane są do atmosfery.

Kompostowalne worki biodegradowalne — ile się rozkładają?

Worki kompostowane wykonane są ze skrobi kukurydzianej, a więc absolutnie naturalnego składnika, który ulega rozkładowi. Czas tego rozkładu jest wyjątkowo krótki, ponieważ wynosi do 8 tygodni. Po workach nie zostaje praktycznie żaden ślad, ponieważ bakterie glebowe rozkładają go na biomasę, wodę oraz CO2. W ten sposób gleba zostaje zasilona, a problem nieekologicznych odpadów znika.