Informacje

Korzyści płynące z połączenia pompy ciepła z rekuperacją

Współcześnie ogrzewanie domu tradycyjnymi metodami to dla domowników ogromny wydatek. Jednak w nowoczesnym budownictwie pojawiają się wiele różnych rozwiązań, które pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Takim rozwiązaniem jest połączenie rekuperacji z pompą ciepła. Rekuperacja w połączeniu z pompą ciepła oprócz obniżenia rachunków wpływa także pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Co to jest pompa ciepła i rekuperacja?

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania budynków oraz przygotowanie ciepłej wody. Warto zaznaczyć, że urządzenie to korzysta z odnawialnych źródeł energii. Najpierw pompa ciepła pozyskuje ciepło z gruntu, powietrza lub wody, a następnie przenoszą ciepło do domowej instalacji grzewczej. Dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów pompa ciepła przyczynia się do ograniczenia wydatków i redukcji emisji spalin, a co za tym idzie, środowisko naturalne jest mniej zanieczyszczone. Natomiast rekuperacja wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dostarcza ona świeże powietrze z zewnątrz i jednocześnie usuwa zużyte oraz zanieczyszczone powietrze. Należy podkreślić, że w rekuperatorze znajdują się filtry różnych klas. Filtry te oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i pyłu, ewentualnie z bakterii oraz grzybów. Rekuperator zapewnia równą ilość nawiewanego i wywiewanego powietrza, nawet bez częstego otwierania okien. Wentylacja grawitacyjna nie gwarantuje go odpowiedniej wilgoci, czystego przepływu powietrza i kiego komfortu.

Sprawdź: https://dedietrich.pl/produkty/technika-dla-domu/rekuperacja/

Połączenie pompy ciepła z rekuperatorem – jakie przynosi korzyści?

Oczywiście zastosowanie pompy ciepła z rekuperacją może przynieść domownikom wiele korzyści. W domu następuje ciągła wymiana powietrza, przez co tracimy dużo ciepła. Dom z rekuperacją potrzebuje dużo mniejszego zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli domownik zastosuje wentylację z odzyskiem ciepła, to wtedy zmniejszy w znacznym stopniu straty energii oraz zwiększają wydajność układu grzewczego. Kolejną korzyścią tego duetu jest fakt, że zakupie pompy ciepła klient może sporo zaoszczędzić. Na etapie planowania budowy domu można wybrać pompę ciepła o mniej mocy, ponieważ rekuperator minimalizuje zapotrzebowanie energetyczne w domu. Zatem pompa ciepła oraz rekuperacji przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego naszego domu, a to z kolei umożliwia konsumentowi zaoszczędzić przy kupnie pompy ciepła i elementów instalacji grzewczej. Oprócz tego pompa ciepła z rekuperacją to energooszczędność, skuteczność, możliwość minimalizacji kosztów konserwacji i serwisowania urządzeń oraz poprawia jakości powietrza. 

Sprawdź: https://dedietrich.pl/pompy-ciepla/