Informacje

Ocieplenie fundamentów – czy warto?

Zmniejszanie ilości energii potrzebnej do ogrzewania domu staje się koniecznością w obliczu rosnących stawek dostawców, a tym samym wysokich rachunków. To również ważna kwestia z punktu widzenia ekologii. Termomodernizacja budynku polega na przeprowadzeniu prac izolacyjnych przede wszystkim na ścianach zewnętrznych, a także na dachu i fundamentach. Ocieplanie fundamentów jest bardzo ważnym zadaniem, którego nie powinno się pomijać. Bez odpowiedniego zabezpieczenia ciepło z wewnątrz budynku będzie uciekać do gruntu. Co trzeba wiedzieć o ocieplaniu fundamentów? Czy na pewno jest to inwestycja konieczna?

Zanim zaczniesz ocieplanie fundamentów

Układanie płyt styropianowych na fundamenty powinno być poprzedzone wykonaniem hydroizolacji. Jest to swego rodzaju izolacja przeciw zawilgoceniu, która chroni ławy fundamentowe przed podciąganiem wody z poziomu gruntu. Jeśli pominiemy ten ważny etap, fundamenty będą chłonąć wilgoć niczym gąbka wodę, ta z kolei będzie przenikać dalej w górne części budynku. 

Hydroizolacja powinna być umieszczona na styku ław oraz ścian fundamentów, często układa się ją dodatkowo pomiędzy ścianami zewnętrznymi a fundamentowymi. Dodatkowo, warstwa ta chroni fundamenty przed pęknięciami, powstającymi na skutek dużych obciążeń oraz podczas osiadania budynku.

Ocieplenie ściany fundamentowej od wewnątrz

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obowiązujące normy co do współczynnika przewodzenia ciepła poszczególnych elementów budynku nie były tak restrykcyjne. Najbardziej pobłażliwie traktowanie kwestię ocieplania fundamentów. Z tego względu, inwestorzy rzadko stosowali jakiekolwiek materiały do termomodernizacji fundamentów. W nielicznych przypadkach, ocieplali ściany fundamentowe wyłącznie od strony wewnętrznej za pomocą kilkucentymetrowej warstwy płyt styropianowych. Oczywiście, rozwiązanie takie nie było wystarczające i nie rozwiązywało kwestii ergonomii budynku, ponieważ ciepło mogło bez przeszkód uciekać do gruntu przez dolną część ściany parteru oraz górną część betonowej ściany fundamentowej. W celu całkowitego odcięcia drogi ucieczki ciepła do gruntu, konieczne było zastosowanie dodatkowego ocieplenia ściany fundamentowej od zewnątrz.

Ocieplenie ściany fundamentowej od zewnątrz

Ocieplanie fundamentów od zewnątrz powinno być poprzedzone ich dokładną izolacją. W tym celu stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje styropianu, styropian EPS oraz styrodur. Styropian EPS jest najchętniej wybieranym materiałem do ocieplenia fundamentów. Charakteryzuje się on dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła, który mieści się w przedziale 0,030 – 0,042 W/(mK). Dobrą inwestycją będzie zastosowanie styropianu grafitowego, który ma znakomity współczynnik przewodzenia ciepła, sięgający 0,031 W/(mK). Innym rozwiązaniem jest też ocieplenie styropianem XPS, tak zwanym styrodurem. Ten model wykazuje zdecydowanie większą odporność na uszkodzenia, może się również pochwalić niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Dopuszcza się również ocieplanie innymi materiałami izolacyjnymi, a najpopularniejszym wśród nich jest pianka poliuretanowa, zwana również pianką PUR. Zastosowanie tego produktu jest o wiele bardziej wymagające, niż położenie styropianu. Nanosi się go na ocieplane fundamenty drogą natryskową za pomocą specjalnego urządzenia. To znakomite, choć dość kosztowne rozwiązanie, jego największą zaletą jest wzorowy współczynnik przewodzenia ciepła, mieszczący się w przedziale 0,020 – 0,024W/(mK).