Informacje

Ocieplenie stropu pianką poliuretanową – jakie daje korzyści?

Decydując się na izolację budynku, warto pamiętać nie tylko o jego fundamentach czy ścianach, ale także stopie. Jest on ważnym elementem konstrukcyjnym. Dobrze, aby był on ocieplony, ponieważ poprawia to komfort użytkowania przestrzeni, a także gwarantuje oszczędności. Dlaczego ocieplenie stropu pianką poliuretanową to dobre rozwiązanie? Przedstawiamy zalety termoizolacji pianą PUR!

Zalety ocieplenia budynku pianą poliuretanową

Brak izolacji w budynku powoduje utratę wytworzonego ciepła. Jednocześnie generuje duże rachunki za ogrzewanie. Możesz tej sytuacji zaradzić, ocieplając strop pianą PUR. To innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. W przeciwieństwie do styropianu czy wełny mineralnej nie wymaga docięcia i nie pozostawia przerw w ciągłości izolacji. Pianka idealnie pokrywa  powierzchnię i dociera do trudno dostępnych miejsc, szczelnie je wypełniając.

ocieplenie dachu

Produkt jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, którzy korzystają z zaizolowanego pomieszczenia. Dodatkowo piana stanowi nieprzyjazne środowisko dla szkodników. Masz więc pewność, że nie zagnieżdżą się one w zabezpieczonej kondygnacji domu. 

Jakie jeszcze zalety ma ocieplenie stropu pianą PUR? Doskonale wycisza pomieszczenia. Co więcej, eliminuje mostki cieplne. To miejsca złączeń materiału izolacyjnego, przez które może uciekać ogrzane powietrze.

Wybierając do ocieplenia piankę PUR, należy pamiętać, że wykazuje ona właściwości paraprzepuszczalne. Odprowadza na zewnątrz wilgoć, sama nie będąc miejscem do rozwoju pleśni czy grzybów. Piana ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, co pozwala na obniżenie rachunków. Do aplikacji piany niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Pamiętaj także, że do jej użycia potrzeba nie tylko wiedzy, ale i odpowiednich umiejętności. Zleć pracę specjalistom, którzy wykonają izolację poddasza szybko i w bezpieczny sposób.

ocieplenie stropu pianką pur

Jaka grubość piany będzie właściwa do ocieplenia stropu?

Jeśli zdecydowałeś się na izolację ostatniej kondygnacji budynku pianą PUR, dobrze, abyś wiedział, jak grubą jej warstwę należy zaaplikować. Nie ma jednak na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ grubość warstwy ocieplenia stropu zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma strefa geograficzna, w której położony jest dom, oczekiwany przez Ciebie współczynnik przenikania ciepła, rodzaj pianki oraz norma U. Nie bez znaczenia pozostaje też materiał budowlany, na który piana ma być aplikowana. 

Za optymalną grubość zabezpieczenia uznaje się ok. 25 cm piany otwartokomórkowej. Warto jednak ten parametr ustalić z autoryzowanym wykonawcą lub producentem. W zależności od miejsca izolacji i wybranego typu piany jej grubość może się różnić. Warto wziąć pod uwagę wszystkie parametry budowy. Stosuj się do zaleceń producenta i wiedzy profesjonalistów, którzy będą zajmować się Twoim domem. Zapytaj o wycenę prac i szczegółowy plan. Zwiększ komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej dzięki izolacji poddasza nieużytkowego lub użytkowego. Pamiętaj, że tylko poprawnie wykonany proces termoizolacji pozwoli Ci uzyskać optymalny efekt.