Informacje

Blachodachówka czy dachówka – porównanie pokryć dachowych

Dach to jeden z najistotniejszych elementów inwestycji mieszkaniowej. Nic dziwnego, że wybór pokrycia dachowego spędza wielu inwestorom sen z powiek. Jednym z najczęściej pojawiających się dylematów jest to czy wybrać dachówkę czy blachodachówkę. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a na ostateczną decyzję często wpływa cena. Sprawdźmy zatem, które z tych rozwiązań będzie najlepsze, na podstawie analizy kilku kluczowych parametrów.

Trwałość pokrycia dachowego

Dach to inwestycja na lata, więc akurat na tym elemencie wykończenia domu nie warto oszczędzać. Z pozoru może wydawać się, że dachówka jest zdecydowanie lepszym i droższym rozwiązaniem. Czy tak jest w rzeczywistości? Rzeczywiście dachówka czy to cementowa czy ceramiczna ma bardzo długą żywotność, która wynosi między 70, a 100 lat. Okres trwałości blachodachówek to około 50 lat, jednak trzeba pamiętać, że dzięki nowoczesnym technologiom i udoskonalaniu produktu, blachodachówka http://fachowydekarz.pl/pokrycia-dachowe/blachodachowka/ ma coraz lepsze parametry.

Warto też pamiętać, że na trwałość pokrycia dachowego wpływa również jakość wykonania więźby dachowej, dlatego trzeba dopilnować by wykorzystane zostało dobrej jakości, mocne drewno.

Cena

Dachówki ceramiczne i cementowe są nieznacznie droższe od blachodachówki. Cena za metr kwadratowy to od 40 do 80 zł, zaś ceny blachodachówki zaczynają się już od 30 zł brutto za metr kwadratowy. Dużo zależy od też o kształtu dachu i jego powierzchni – im większy i bardziej skomplikowany tym koszt pokrycia dachowego będzie wyższy. Warto też pamiętać, że blachodachówka nie potrzebuje aż tylu dodatkowych akcesoriów co dachówka tj. gąsiory i inne tym podobne.

Kolor pokrycia dachowego

Dach jest nie tylko ważnym elementem funkcjonalnym domu, zapewniającym ochronę przed zimnem i czynnikami atmosferycznymi. Jest też istotnym czynnikiem wpływającym na estetykę budynku. Możliwość wyboru kolorystyki pokrycia dachowego bywa bardzo istotna dla ostatecznego wyglądu domu. Zarówno blachodachówka jak i dachówka oferują w tym zakresie podobne możliwości. Wybór kolorystki jest dość duży, dlatego zarówno blachodachówka jak i dachówka świetnie sprawdzą się zarówno w budynkach w stylu nowoczesnym jak i tradycyjnym.

Estetyka

To nie prawda, że blachodachówka wygląda nieestetycznie. Nowoczesna blachodachówka praktycznie nie różni się wyglądem od dachówki. Bez dokładnego przyglądania się ich rozróżnienia jest praktycznie niemożliwe. Blachodachówka jest uniwersalna, idealnie sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych jak i użyteczności publicznej. Stanowi eleganckie i estetyczne wykończenie domów nowoczesnych i tradycyjnych. Ze względu na mnogość kolorów zaspokoi oczekiwania nawet bardzo wymagających inwestorów.