Domowe poradyPodłogi w domu

Odkurzacz – jaki wybrać?

Odkurzanie nie jest dla wielu z nas ulubionym zajęciem. Może jednak stać się o wiele przyjemniejsze, jeśli zadbamy o odpowiedni dobór odkurzacza. Jaki odkurzacz wybrać, by móc sprzątać sprawnie, szybko i wygodnie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę. 

  • Odkurzacz bezworkowy czy odkurzacz workowy?
  • Jaki odkurzacz wybrać? Ważne cechy odkurzaczy
  • Odkurzacze piorące – dlaczego warto?

Odkurzacz bezworkowy czy odkurzacz workowy?

Odkurzacz bezworkowy to nowoczesne rozwiązanie, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W tego typu odkurzaczu kurz nie zbiera się w specjalnym worku, lecz w pojemniku, który należy regularnie opróżniać. Sprawia to, że odkurzacze bezworkowe są znacznie bardziej ekologiczne – nie ma także konieczności kupowania stale nowych worków.

Odkurzacze workowe zamykają kurz w szczelnych, higienicznych workach. Ich zaletą jest z pewnością to, że odkurzacz można opróżniać o wiele rzadziej. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o regularnym kupowaniu worków.

Jaki odkurzacz wybrać? Ważne cechy odkurzaczy

Moc ssania odkurzacza to jedna z ważniejszych jego cech. Moc odkurzacza decyduje o tym, z jaką siłą wsysane będą zanieczyszczenia – jeśli zamierzamy więc odkurzać gęste, puchate dywany, należy wybrać urządzenie o większej mocy.  Warto także zastanowić się, czy będzie nam potrzebny odkurzacz bezprzewodowy (który posiada akumulator, wymagający ładowania), czy też wolimy odkurzacz przewodowy.  Odkurzacze ręczne oraz odkurzacze pionowe również są rozwiązaniami, które znacznie ułatwiają wykonywanie domowych obowiązków.

Odkurzacze piorące – dlaczego warto?

Odkurzacz piorący jest rozwiązaniem, dzięki któremu można naprawdę skutecznie wyczyścić dywany, wykładziny, panele i parkiety. Odkurzacz piorący posiada dwa pojemniki – jeden zawiera czystą wodę z detergentem, drugi – zużytą, brudną wodę. Dzięki wytwarzaniu piany, możliwe staje się upranie odkurzanej powierzchni. Najczęściej są to odkurzacze bezworkowe, jednak wśród licznych dostępnych na rynku modeli znajdują się również takie, które posiadają dwa tryby czyszczenia do wyboru – na sucho oraz na mokro, w zależności od aktualnych potrzeb.

Jaki odkurzacz kupić? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas, preferencji – a także od posiadanego budżetu. Skuteczny, niezawodny i cichy odkurzacz sprawdzonej marki (na przykład odkurzacz Electrolux) to urządzenie, na którym nie warto nadmiernie oszczędzać. Może bowiem podnieść jakość naszego codziennego życia i sprawić, że sprzątanie stanie się o wiele prostsze!