Informacje

Zawory kulowe – rodzaje i sposoby wykorzystania

W sieciach hydraulicznych oraz gazowych najpopularniejszymi urządzeniami, które odcinają przepływ są obecnie zawory kulowe. Stosuje się je nie tylko w instalacjach indywidualnych, takich jak domy jednorodzinne, ale również w systemach przemysłowych, nawet tych największych. Jakie zawory czerpalne dostępne są na rynku i jak można je wykorzystać?

Rodzaje zaworów czerpalnych

Zawory kulowe występują w wielu rodzajach. Liczne zalety, takie jak prosta konstrukcja, niezawodność, szczelność i małe opory przepływu sprawiają, że są bardzo chętnie wykorzystywane. Jakie kurki czerpalne można dostać w sklepie? Do najpopularniejszych należą zawory:

  • mosiężne,
  • nierdzewne
  • sterowane pneumatycznie
  • do gazu
  • wysokociśnieniowe
  • czerpalne

zawór czerpalny kulowy do ogrodu

Dlaczego warto instalować zawory kulowe

Wysokogatunkowe zawory, czyli kurki kulowe można wykorzystać w niemal każdej sieci hydraulicznej lub gazowej jako urządzenie do odcinania przepływu.  Zawory wyposażone są w element zamykający, powlekany warstwą odporną na korozję. Główną rolę odgrywa polerowana kula z wydrążonym, walcowym otworem. Zawory kulowe mają bardzo prosty sposób działania. Kula jest zainstalowana obrotowo, dlatego walcowy otwór można ustawiać wzdłuż (jako otwarty) lub w poprzek korpusu (jako zamknięty).

Popularny zawór czerpalny sterowany jest za pomocą poręcznej dźwigni albo mechaniki, która steruje kątem obrotu. Nie działa on na zasadzie zero-jedynkowej, ale pozwala na regulację przepływu. Maksymalny kąt pomiędzy całkowitym otwarciem a zamknięciem to tylko tylko 90o. Na uwagę zasługuje fakt, że kurek czerpalny wyróżnia się wysokim wskaźnikiem szczelności. Zamknięty zawór nie przepuszcza medium ponieważ jego konstrukcja obejmuje dwa pierścienie teflonowe, służące na uszczelnienie. Umieszcza się je po stronie wejścia oraz wyjścia cieczy.

Zawór kulowy czerpalny to także duża szczelność zewnętrzna, czyli brak wycieków za zewnątrz zaworu. Dzięki przemyślanej konstrukcji, urządzenie wykorzystuje dławik lub dedykowane uszczelnienia na osi obrotu (trzpieniu)

Zawory kulowe ze stali nierdzewnej

Wysoka jakość kurków kulowych Pneumat

Każdy kurek kulowy wykonano z mosiądzu wysokiej jakości. Uszczelnienia wewnętrzne dla kuli zaworu to przede wszystkim teflon, natomiast za szczelność trzpienia odpowiada odporna na paliwa i smary guma NBR. Dzięki zastosowaniu tworów kulowych czerpalnych, można wykonać profesjonalną instalację hydrauliczną, pneumatyczną oraz gazową każdej wielkości. Są to małe, ale niezwykle praktyczne urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym domu lub zakładzie pracy.