Piecyki wolnostojące – uniwersalne i komfortowe rozwiązanie
Wkłady kominkowe, w ostatnim czasie zyskały poważnego rywala w branży ogrzewniczej. Piecyki wolnostojące zyskują coraz większą popularność.
Co urzekło Polaków w piecykach typu koza? Zakupy piecyka kominkowego jest bardzo prosty. Po pierwsze, a rynku występuje wiele wariantów tych produktów. Wybór jest bardzo komfortowy, ponieważ nie trzeba go dostosowywać do przygotowanej infrastruktury (jak w przypadku wkładów kominkowych). Dzięki temu, można wybrać dokładny design, kolorystykę i kształt produktu, który stanie w naszym domu. Piece kominkowe wolnostojące mają wiele zalet, które sprawiają, że są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kominków.
Koszty inwestycji
Dużą zaletą pieców kominkowych (nawet tak wysokiej jakości jak produkty Defrohome) są niewielkie koszty inwestycyjne. Cecha ta jest doceniana zarówno przez inwestorów, którzy są na etapie wykańczania nowopowstałego budynków, jak i tych, którzy chcą wprowadzić nieco świeżość do eksploatowanych już domów. Piece wolnostojące typu koza można kupić już za 5000 zł. Jednak najważniejszą zaletą jest brak dodatkowych pracy. Montaż wkładu kominkowego wiąże się z kłuciem ścian czy tez przygotowaniem obudowy. W przypadku pieca kominkowego wolnostojącego, wymagane jest jedynie przyłączenie do komina. Podsumowując, koszt samego urządzenia oraz prac dodatkowych, piecyk wolnostojący może być nawet o 50% tańszy od wkładu kominkowego. Ponadto, montaż kominka wolnostojącego jest o wiele bardziej komfortowy i nie wiąże się z przeprowadzaniem remontu.
Możliwości grzewcze
Piecyki wolnostojące nie ustępują tradycyjnym wkładom kominkowym pod względem możliwości grzewczych. Mimo, że sprawności kominków wolnostojących (sprawdź parametry urządzeń Defrohome) są nieco niższe, to z powodzeniem można jest wyposażyć w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. Dzięki temu, piecyki wolnostojące mogą być wsparciem dla głównego źródła ciepła. Kominek wolnostojący z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza to znakomita opcja na zredukowanie kosztów ogrzewania budynku.
Eksploatacja
Najpopularniejsze piecyki wolnostojące mogą być zasilane drewnem lub pelletem. Ich obsługa jest bardzo prosta i komfortowa. Zamknięte komory spalania pomagają zachować czystość w pomieszczeniach, w których stosowane jest urządzenie. Piecyki zazwyczaj wyposażone są w termostat, który kontroluje poziom ciepła, co jest dodatkowym ułatwieniem w eksploatacji.
Mobilność
W przypadku przeprowadzki, piecyk wolnostojący może zostać zdemontowany i zabrany ze sobą. Pod tym względem kominki wolnostojące zdecydowanie górują nad wkładami kominkowymi, których przemieszczenie po montażu jest niezwykle utrudnione.
Estetyka
Wiele osób z pewnością, wyobraża sobie piecyk typu koza, jako stare urządzenie, które kiedyś stosowało się w stajniach czy oborach. Nic bardziej mylnego. Obecnie, produkty dostępne na rynku odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Dostępne są w dowolnej kolorystyce, w nowoczesnym bądź klasycznym designem o różnych gabarytach. Piece wolnostojące, doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi wnętrzami jak i stylem retro. Ponadto, autonomiczna konstrukcja pozwala na ustawienie takiego piecyka w dowolnym miejscu, tak, aby idealnie wpisywał się w wystrój pomieszczenia.
Podsumowując, piecyki wolnostojące to rozwiązanie znane od lat, jednak powracające na rynek w całkowicie nowym wydaniu. Powyżej wymienione zalety sprawiły, że kominki wolnostojące znalazły wielu zwolenników. Jak widać, na wielu płaszczyznach przewyższają one wkłady kominkowe, jednak kwestia wyboru jest uzależniona głównie od preferencji i możliwości.