Dom dla rodziny

Rolety Plisowane – Funkcjonalność bez kompromisów

Wystrój wnętrza każdego pomieszczenia, czy to mieszkania, domu czy biura, uzupełniają różnego rodzaju zasłony na szyby okienne. Nowoczesnym, funkcjonalnym i bardzo estetycznym rozwiązaniem są na to rolety plisowane.

Na czym to polega i czym różnią się od zwykłych rolet? 

Zwykłe rolety w większości przypadków są jednolite i montowane na zaczepach tylko na górnej ramie okiennej. Sprawia to, że pomiędzy szybą a ramą tworzy się pusta przestrzeń, i okno zasłaniać można jedynie metodą gór – dół, częściowo lub całkowicie, co z kolei powoduje zaciemnienie całego pomieszczenia. W przypadku rolet plisowanych istnieje natomiast możliwość zamontowania ich w ten sam, tradycyjny sposób, ale lepszym pomysłem jest montaż przy pomocy wkrętów do bocznych ram okiennych lub wewnątrz, jeśli posiadamy okna dwuskrzydłowe. Taka metoda poprawi ich funkcjonalność głównie dzięki temu, że ,  przylega idealnie do szyby, a jednocześnie w żaden sposób nie będzie kolidować z dostępem do klamek czy parapetów ani ograniczać miejsca wokół okna. 

Rolety plisowane wysokiej jakości znajdziesz pod adresem: https://www.karnix.pl/plisy-premium.html

plisowane rolety

Odpowiednie dopasowanie rolety plisowanej

W tym przypadku roletę plisowaną dopasowuje się do rozmiarów szyby, a nie ramy okiennej. Przesuwać się ona będzie poprzez prowadnicę na całej długości, dzięki czemu można zasłonić okno na każdej wysokości i w dowolnie wybranej części okna. Przykładowo podczas wysokich temperatur w okresie letnim, daje nam to możliwość przyciemnienia całego wnętrza, co ma dwie podstawowe zalety: odsłoni nas od odbijającego się słonecznego światła oraz uchroni przed negatywnym działaniem promieni UV.  Natomiast w okresie zimowym, gdy nie doskwierają nadmierne temperatury, a  wpadające przez okno promienie słoneczne rażą w oczy – wówczas możemy przysłonić roletą tylko tą część okna, która powoduje ich odbijanie się. Jeśli słońce świeci od góry, to zasłonimy tylko górę szyby, a jeśli świeci na w środek – to zasłońmy tylko jego pozostałą część okna pozostawiając wolną. Dzięki temu nie pozbędziemy się naturalnego oświetlenia zewnętrznego, które w tym okresie i tak jest bardzo krótkie.  

Budowa rolety plisowanej

Rolety plisowane wykonane są z materiału złożonego w “harmonijkę”, a sznurki którymi materiał jest przepleciony, stabilizuje całą tkaninę. W większości przypadków dopasowywane są one do konkretnych potrzeb czyli tworzone na tzw. “wymiar” (choć dostępne są również rozmiary standardowe), o różnych strukturach przepuszczalności promieni słonecznych, a szeroki wybór kolorów tkanin – od gładkich, metalicznych, marszczonych, poprzez designerskie wzory – pozwolą dobrać odpowiednie uzupełnienie każdego wnętrza,  zależnie od jego charakteru i naszych upodobań. 

Materiał przygotowany we współpracy z marką Karnix.

Źródła informacji:
https://www.karnix.pl/plisy-premium-435.html
https://www.karnix.pl/karnisze/plisy-rolety-plisowane-premium-harmony/5635-424-98-48-10