Dekoracje

Pościel dziecięca – najlepsze tkaniny i najmodniejsze wzory

Gdy rodzice stają przed wyborem pościeli dla swojej pociechy, pojawia się wiele pytań o jakość, rodzaj i wzory tkanin. Ten wybór musi być bardzo przemyślany, gdyż w grę wchodzi zdrowie i komfort snu naszego dziecka. Dziecko codziennie spędza w łóżku co najmniej osiem godzin i przez cały ten czas jego skóra ma kontakt z pościelą. Niskiej jakości, o niewłaściwym składzie tkanina pościelowa może powodować szereg reakcji alergicznych, zarówno skórnych jak i wziewnych. Jak wybrać najlepsze tkaniny na pościel dziecięcą? Jakie są aktualnie najmodniejsze wzory tkanin?

Tkaniny pościelowe o najlepszym składzie dla dziecka.

Skład tkaniny jest najistotniejszą kwestią, braną pod uwagę przy wyborze pościeli. To właśnie na skład powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Najbardziej wskazane tkaniny mają pochodzenie naturalne, a wszystko za sprawą ich nieocenionych właściwości, zapewniających świetną cyrkulację powietrza. Wśród polecanych tkanin jest z pewnością bawełna, najpopularniejsza, dzięki dobrym właściwościom termoizolacyjnym oraz odporności na działanie wysokich temperatur. Często wybieraną tkaniną pościelową jest również satyna bawełniana, która od bawełny różni się nieznacznie technologią produkcji, czemu zawdzięcza swój charakterystyczny połysk i przyjemną miękkość, choć niezmienny pozostaje jej skład. Jedwab to kolejny rodzaj tkaniny, który świetnie się sprawdzi do pościeli dziecięcej. Jest materiałem o dobrych właściwościach „oddychających” i antyalergicznych, a dodatkowo niepowtarzalna miękkość, zwiewność i delikatność pozwalają odnieść ten rodzaj tkaniny do klasy luks.

Dlaczego skład tkaniny ma znaczenie?

Skład tkaniny pościelowej dla dziecka ma ogromne znaczenie, gdyż to właśnie z nią delikatna skóra ma kontakt przez całą noc, a w przypadku niemowlaka – przez większość dnia. Dlatego właśnie tak ważny jest dobór dobrej tkaniny, która w bezpośrednim kontakcie nie podrażni wrażliwej skóry, nie wywoła reakcji alergicznej, mającej nieraz bardzo ciężki przebieg. Należy wybierać tkaniny ze sprawdzonych źródeł, od producentów, potrafiących udokumentować jej pochodzenie, poparte odpowiednimi certyfikatami.

Jak pielęgnować tkaniny pościelowe?

Właściwa pielęgnacja pościeli dziecięcej to taka, którą przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami producenta, opisanymi na metce lub w ulotce dołączonej do zakupionej pościeli, i zależna jest oczywiście od rodzaju tkaniny. Największe pole do działania pozostawia bawełna, którą można prać w pralce już w temperaturze 60 stopni, a nierzadko nawet w 90 stopniach. Pościel satynowa jest nieco delikatniejszym materiałem i najczęściej dopuszczalną temperaturą jest 40 stopni. Tkaniną o najdelikatniejszym włóknie i, co za tym idzie, najbardziej wymagającą jest jedwab, którego pranie powinno się odbywać przy ustawieniu specjalnego programu dla tego rodzaju tkaniny.

Najmodniejsze wzory tkanin.

W katalogach wnętrzarskich wśród najmodniejszych wzorów tkanin pościelowych wciąż na topie jest tematyka skandynawska i charakterystyczne dla niej odcienie szarości, bieli, beżu i niebieskiego. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są motywy figur geometrycznych umieszczane na jednobarwnym stonowanym tle, a także motywy zwierząt leśnych na czele z łosiami i reniferami.

Równie często wybierane są tkaniny z motywami postaci z bajek. Już od kilku lat na półkach sklepowych królują pościele z bohaterami takich bajek dla młodszych dzieci, jak Psi Patrol, Świnka Peppa, Kraina Lodu, Lego, a także dla starszych dzieci – Gwiezdne Wojny, Transformers, Avengers. Pościel z motywem z ulubionej bajki dziecka to wspaniały pomysł na prezent na Mikołajki lub pod choinkę.

Jeżeli wybieramy pościel dla niemowlaków, powinniśmy pamiętać że w pierwszym okresie życia dziecko nie potrzebuje zbyt wielu bodźców. Z tego względu najlepiej zrezygnować z jaskrawych kolorów, które mogą niepotrzebnie rozpraszać dziecko, stawiając raczej na stonowane odcienie korzystnie wpływające na uspokojenie dziecka i przygotowanie go do wypoczynku.

Duży wybór tkanin pościelowych oferuje sklep Bawelna-Tkaniny.