Dom dla rodziny

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca ?

W dzisiejszych czasach panele fotowoltaiczne są często spotykane. Dzięki nim możemy uniezależnić się od dostawcy energii. Nie musimy obawiać się rosnących cen prądu, czy też kłopotliwych przerw w jego dostawie. Fotowoltaika dla domu gwarantuje szereg korzyści, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Podwyższona funkcjonalność

Fotowoltaika dla domu wciąż budzi wiele wątpliwości. Panele fotowoltaiczne potrzebują dostępu do światła dziennego. Wiadomym jest, że w lecie zwykle nie brakuje nam słońca. Czy oznacza to, że instalacja nie działa zimą? Oczywiście, że nie! Panele słoneczne nie wymagają intensywnego słońca, a więc pora roku nie ma tutaj znaczenia.

Należy również wiedzieć, że niskie temperatury mogą pozytywnie wpłynąć na przebieg całego procesu. Nierzadko bywa tak, że skrajnie wysokie temperatury nieco osłabiają wydajność instalacji. Nie można zapomnieć, że omawiana instalacja nie wytwarza energii nocą. Korzystamy z zasobów wygenerowanych w ciągu dnia.

Szybki zwrot inwestycji

Fotowoltaika dla domu to wydatek na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jednak podkreślić, że inwestycja zwykle zwraca się w ciągu kilku lat. Dzięki niej możemy zagwarantować sobie darmową energię, która jest niezbędna do tego, aby prowadzić gospodarstwo domowe. Oczywiście w przypadku braku energii słonecznej możemy ponownie skorzystać z usług elektrowni. Jedno jest pewne – rachunki za prąd ulegną znacznemu obniżeniu.

Bardzo ważne jest to, aby panele fotowoltaiczne zamontowała firma, która posiada niezbędne doświadczenie. Tutaj liczy się fachowość, rzetelność oraz terminowość. Jakość instalacji również ma ogromny wpływ na komfort użytkowania oraz poziom niezawodności. Czasami lepiej jest zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że panele będą bezawaryjne i wydajne.

Bezproblemowa konserwacja

Panele fotowoltaiczne cechują się wysoką odpornością na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego przez długi czas pozostają w nienaruszonym stanie. Nie oznacza to jednak tego, że nie potrzebują one konserwacji. Na szczęście jest to proces bezproblemowy, który nie naraża nas na wysokie koszty dodatkowe.

Wydajność spada, jeśli panele słoneczne uległy mocnemu zabrudzeniu. W takim przypadku należy je dokładnie oczyścić. Istnieją specjalne mierniki aktywności, dzięki którym możemy monitorować pracę instalacji.

Sprzedaż nadwyżki energii

Nadwyżkę wygenerowanej energii możemy odsprzedać zakładowi energetycznemu. Jest to sposób na dodatkową oszczędność. Zazwyczaj z nadwyżką spotykamy się latem, kiedy panele pochłaniają promienie słoneczne przez kilkanaście godzin na dobę.

Panele fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 40kW można zamontować bez uzyskania pozwolenia. Nieco inaczej jest w przypadku:
– wprowadzenia zmian konstrukcyjnych dachu,
– konieczności przeniesienia okna dachowego w inne miejsce,
– istotnych przeróbek budowlanych.
W takiej sytuacji potrzebujemy pozwolenie na wdrożenie zmian oraz zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Nie trzeba obawiać się jednak nadmiernej ilości formalności.